Proces koji je potresao Ameriku

autor: Lucija Zakarija 0

Priča koja je ostajala neispričana u celosti decenijama konačno je ugledala svetlo dana i publika ju je dočekala spremno - sa svim dobrim i lošim što nudi.

Netfliksov dokumentarac o braći Menendez, u režiji Alehandra Hartmana, objavljen je ove godine, i on donosi novi uvid u jedan od najkontroverznijih slučajeva američkog pravosuđa. Kroz isečke iz višesatnih intervjua sa braćom Lajlom i Erikom Menendezom, kao i s pravnim stručnjacima, svedocima i ljudima koji su blisko pratili suđenje, istražuje kako su mladići koji su brutalno ubili svoje roditelje došli do te tačke i šta ih je navelo na taj čin.

Ono što čini ovaj dokumentarac autentičnim jeste što su braća po prvi put, posle skoro 30 godina, javnosti približili svoj slučaj i pokušali da objasne motive svojih dela. Dok iz zatvora govore o svom teškom detinjstvu, navodnom zlostavljanju i traumama, koje su, kako kažu, godinama potiskivali, gotovo kao da se oseti sirova i emocionalno nabijena atmosfera. Njihove priče u intervjuima podstiču publiku da preispitaju stereotipe o "hladnokrvnim ubicama", sugerišući da iza brutalnih dela može stajati pozadina dubokog emocionalnog sloma.

Kombinovanjem snimaka iz arhive i savremenih intervjua, dobijamo jasnu sliku braće u vreme suđenja, a zatim 30 godina kasnije. Snimci iz prošlosti prikazuju dva mladića sa svetlim budućnostima ispred sebe, dok su danas prikazani sa borama i umornim izrazima lica, što, pored neminovnog starenja, daje uvid i u godine provedene u zatvoru, emocionalnom teretu i samim posledicama svojih dela. Ova fizička transformacija i kontrast izazivaju osećaj prolaznosti i stvaraju empatiju prema njihovim životima, ali i postavljaju pitanje odgovornosti za zločin.

Foto: Alamy

Pored toga, arhivski snimci i detalji razgovora s pravnicima dodatno nam pojašnjavaju pravni proces samog slučaja, kao i uticaj javnog mnjenja na isti. Međutim, povremeno se oseća pristrasnost. Čini se da ponekad naginje ka stvaranju saosećanja prema braći, te kao da nameće određenu naraciju. S druge strane, pojavljuju se i suprotna mišljenja, konkretno kada govori tužiteljka Pamela Bozanić o svojoj sumnji prema tvrdnjama braće Menendez o seksualnom, verbalnom i emocionalnom zlostavljanju. Smatra da su te tvrdnje bile deo strategije odbrane s ciljem da se izazove empatija kod porote. Pored Pamele, dobijamo uvid i u perspektivu drugih tužilaca koji ističu da su braća nakon ubistva živela luksuzno, što, prema njima, baca sumnju na motive vezane za traumu i sugeriše da je reč o ogromnom nasledstvu i pohlepi.

Takođe, dokumentarac ispituje kako je slučaj bio pokriven u medijima, naglašavajući kako je senzacionalizam dominirao izveštavanjem tokom 1990-ih. Brojni tabloidni naslovi koji su umanjili težinu zločina i pomogli da se iskrivi javno mnjenje učinili su da suđenje izgleda gotovo kao rijaliti šou. Ovakav prikaz i kritike medijskog izveštavanja izazivaju publiku da razmisli o tome kako društvo reaguje na ovakve tragedije. Novinar Alan Abrahamson objasnio je da je ovako nešto, posebno unutar bogatih i poznatih porodica Beverli Hilsa, bilo gotovo nerealno, što je dodatno doprinelo senzacionalizmu. Takav medijski prostor koji su braća Menendez zauzela često je bio oblikovan zbog njihove imovine i statusa, postavljajući pitanje o tome kako bogatstvo utiče na percepciju zločina.

Dokumentarac jasno osvetljava kako je tema porodičnog nasilja, a pogotovo seksualnog, nekada bila tabu u društvu. Ova paralela između prošlosti i savremenog izveštavanja naglašava kako se javna svest o zlostavljanju promenila, omogućavajući otvoreniju diskusiju o problemima koji su ranije bili zapostavljeni. Tako, dokumentarac ne samo da istražuje ličnu priču braće Menendez, već i reflektuje širu društvenu promenu u razumevanju i pristupu ovakvim temama.

Oni koji su pratili ovu priču ili se ulogom algoritma na njoj zadržali, sigurno bi primetili da platforme poput TikToka nude razne isečke koji se bave upravo ovim slučajem, često pružajući drugačiju perspektivu od one koja se može naći u dokumentarcu. Ove kratke video forme sadrže izjave sa suđenja koje doprinose razumevanju složenosti situacije i emocionalnih posledica koje su braća doživela. Uključivanje ovih dodatnih informacija moglo bi značajno obogatiti narativ i pružiti gledaocima dublji uvid u izazove s kojima su se suočili. U suprotnom, ostaje utisak da je priča pojednostavljena, što umanjuje težinu njihovih iskustava i važnost tema koje se obrađuju.

Foto: Radio Times

Posebno se ističe kritika pravnog sistema i pitanja pravičnosti samog suđenja. Kroz priču nemivno je razmisliti o tome kako je medijski pritisak uticao na postupak, pa i  pitanja o nepristrasnosti porote i pravnih predstavnika. Ova dinamika naglašava potrebu za reformama u pravnom sistemu kako bi se obezbedila pravična suđenja, posebno u slučajevima kada su javna očekivanja i medijsko izveštavanje u velikoj meri oblikovali percepciju o optuženima.

Pored toga, dokumentarac istražuje uticaj porodice i društva na braću Menendez, pružajući dublji uvid u to kako su pritisci i očekivanja vezana za pripadnost bogatoj porodici oblikovali njihove identitete, odluke a potom i sam tok suđenja. Ove scene ukazuje na to da ekonomski status ne garantuje emocionalnu sigurnost, već može dodatno zakomplikovati porodične dinamike. Gledajući kroz prizmu socijalne i ekonomske pozadine, dokumentarac poziva na razmišljanje o složenosti odnosa unutar porodica, posebno onih koje su suočene s nasiljem i traumom.

Danas, više od 30 godina kasnije, braća Menendez su i dalje u zatvoru, a presude o doživotnoj kazni bez mogućnosti uslovne slobode i dalje stoje. No, ovaj dokumentarac ukazuje na to da javno mnjenje nije ostalo statično – novi uvidi, promene u društvenoj svesti o traumi i nasilju, kao i rastuća empatija prema žrtvama porodičnog nasilja. Kroz gledanje, neminovno je razmisliti da li bi presuda bila ista i danas u eri veće pažnje na mentalno zdravlje, porodično nasilje, slučaj Menendez možda bio tretiran drugačije i da li bi braća eventualno imala priliku za obnovu suđenja.

Ostaje i pitanje, nakon svega što dokumentarac nudi, da li oni možda i danas zaslužuju obnovljeno suđenje?

Nema komentara

Napišite komentar