Više od četiri meseca, studentski protesti protiv sistemske korupcije i nefunkcionalnih institucija tresu Srbiju.
Ovi protesti su dobili podršku različitih društvenih grupa, uključujući profesore, umetnike, advokate i sindikate. Iz sveta umetnosti, studenti su dobili snažnog saveznika - muzičare.
Od orkestra Srpskog narodnog pozorišta u blokadi, preko studentskih horova, pa do nezavisnih umetnika koji su svojim glasovima i instrumentima postali deo borbe, jasno je da kultura ne može da se posmatra izolovano od društvenih dešavanja.
Zvuk otpora: Orkestar SNP u blokadi
Kada su članovi orkestra Srpskog narodnog pozorišta stali uz studente, nije to bio samo simboličan gest – bio je to jasan stav da, kako kažu, kultura ne može da se razvija i održava u atmosferi represije.
"Moramo se pridružiti borbi. Kao radnici u kulturi, osećamo potrebu da na ovaj način – obustavom rada – pružimo podršku studentima svih univerziteta u Srbiji u njihovoj borbi za pravednije, sigurnije i kulturnije društvo", navodi se u saopštenju Orkestra.
Umetnici u pozorištima mesecima su izloženi uvredama i degradaciji. Orkestar Srpskog narodnog pozorišta je hrabro istupio i istakao da "mahanje crvenim rukavicama, kao podrška studentima više nije dovoljno".
Pružajući podršku studentskim zahtevima, članovi orkestra su predstavili i nekoliko tačaka vezanih za kulturu:
1. Vraćanje svih obrisanih umetničkih radnih mesta na nivo sistematizacije radnih mesta SNP-a od 9. aprila 2012. godine.
2. Izrada novog kataloga radnih mesta, uz obavezno učešće stručnih lica iz svake umetničke institucije, u skladu sa specifičnostima svake umetničke oblasti, kako bi se osigurala pravična raspodela radnih pozicija.
3. Izrada potpuno nove Uredbe, uz aktivno učešće stručnih lica iz svih umetničkih institucija, stručno, odgovorno i transparentno planiranje i izrada, uz poseban fokus na specifičnosti umetničkog rada.
4. Jasno razdvajanje nosilaca umetničke delatnosti i ostalih zaposlenih u Uredbi, po uzoru na sektor prosvete i zdravstva, kako bi se precizno definisala uloga i status umetničkog kadra.
5. Donošenje Zakona o pozorištu, uz učešće svih pozorišta i aktivnu saradnju sa zaposlenim umetnicima.
Ovaj protest je i, tvrde mnogi iz sveta umetnosti, borba za budućnost kulture u Srbiji. Umetnici koji su se pridružili blokadama brane svoje profesije, ali i ideju da umetnost, obrazovanje i kultura moraju da imaju mesto koje im pripada u društvu. Kao deo institucije sa dugom tradicijom, orkestar Srpskog narodnog pozorišta jasno stavlja do znanja da će ostati dosledni u odbrani kulturnog nasleđa i vrednosti koje ono nosi. Umetnici pokazuju da "kultura ne više ne može da ćuti".
Snaga Blokadnog hora
Među najinspirativnijim inicijativama koje su proizašle iz studentskih protesta istakao se novosadski “Blokadni hor” – spontano okupljena grupa studenata i građana koji kroz pesmu izražavaju, navode, svoj bunt, solidarnost i zajedništvo. Ovaj hor postao je simbol protesta, kao i slike društva zasnovanog na međusobnoj podršci i saradnji.
Foto: Tijana Doroški/Odjek
Njihov repertoar obuhvata pesme koje odražavaju duh borbe i nade u očima građana koji učestvuju u trenutnim protestima. Uglavnom je nacionalan i patriotski, a nezaobilazna su izvođenja himne “Bože pravde“, kao i pesama “Vostani Serbije” i “Tamo daleko”.
Kroz svoje nastupe na protestima, “Blokadni hor” pruža glas otporu i podseća na vrednosti koje bi, po njima, trebalo da oblikuju društvo – jednakost, solidarnost i zajedničku borbu za bolje sutra.
Kultura nije neutralna
Ovi protesti su dokazali, u očima mnogih umetnika, da kultura ne može da bude pasivna i odvojena od društvenih tokova.
Umetnici su još jednom dali svoj odgovor na trenutna dešavanja. Muzičari i radnici u kulturi koji su se priključili studentima pokazali su da je umetnost moćno sredstvo borbe i promene. Njihove pesme, zvuci instrumenata i scenski nastupi postali su deo šireg otpora i jedan od zaštitnih znakova ovih protesta.
Muzika, teatar i umetnost danas dotiču ono što mnogi iz sveta kulture vide kao nešto što nijedna represija ne može ugušiti - ljudsku svest i savest.
Nema komentara