Projekti „SI DRIVE" i „Nova iskra“ predstavljeni su na skupu pod nazivom „Društvene inovacije - popravljanje budućnosti“, održanom u Centralnoj zgradi Univerziteta u Novom Sadu.
„Hajde da kreiramo mrežu koja bi okupila sve one koji zapravo žele da rade, da rešavaju različite društveno-ekonomske probleme i onda zajedno kroz tu mrežu da kreiramo neku novu vrednost“, izjavila je osnivačica „Laboratorije za društvene inovacije“ Aleksandra Vladisavljević.
„Laboratorija za društvene inovacije“ od februara 2014. učestvuje u globalnom istraživačkom projektu u okviru FP7 programa sa 25 drugih partnera, „SI DRIVE“ (Social innovation – Driving of social change), čiji zadatak na Balkanu je potraga za društvenim inovacijama u oblastima obrazovanja, zapošljavanja i smanjenja siromaštva:
– Činilo nam se da je pitanje ekonomskog razvoja Balkana tema koja je užasno važna, ali se na neadekvatan način njome bavi i nema rezultata sprovedene politike u zemljama bivše Jugoslavije, što znači da tu nešto nije dobro – rekla je osnivačica „Laboratorije za društvene inovacije“ Aleksandra Vladisavljević.
Izvršni direktor dizajn inkubatora „Nova iskra“ Marko Radenković predstavio je svoj inovativni poslovni model. Prema njegovim rečima, „Nova iskra“ je inovativna platforma za profesionalni razvoj i afirmaciju mladih dizajnera i arhitekata, koja povezuje mlade kreativce i sektor industrije:
– Mi gledamo kako da ideje i potencijal koji naši članovi dizajneri imaju stavimo u jednu daleko društveno-odgovorniju poziciju: kako dizajneri i arhitekte mogu da reše neki konkretan problem u društvu – izjavio je Marko Radenković i dodao da ovim servisom kreativnog poslovanja, „Nova iskra“ obezbeđuje zaposlenje za kreativce unutar njihove mreže.
Aleksandra Vladisavljević i Marko Radenković su se složili da u Srbiji najveći problem predstavlja nedostatak inovacija, kao i manjak saradnje između privrede i preduzetničkog duha:
– Ono što je nama smetalo jeste disfunkcionalnost javne institucije, ali i pristup kojim se mi integrišemo u svetsku ekonomiju, posebno oblasti kreativnih industrija i IT sektora, gde nas prvenstveno vide kao jeftinu radnu snagu – tvrdi Marko Radenković.
Nema komentara