Traje treći dan blokade Radio-televizije Srbije. Studenti su blokirali obe zgrade ove institucije, a kao i prošli put, novosadske kolege su ih ispratile blokirajući zgradu RTV-a. Zahteva se raspisivanje novog konkursa za članove saveta REM-a ili gašenje medijskih servisa. Povod za ovo je nezadovoljstvo izveštavanjem javnih servisa i regulacijom medija u Srbiji.
Pojedini mediji su ovu akciju nazvali “napadom” na javni medijski servis i njegove zaposlene, ali studenti insistiraju da je ovo poziv na odgovorno izveštavanje u interesu najšire javnosti.
O ovom najnovijem protestu smo razgovarali sa Norbertom Šinkovićem, novinarom i asistentom na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Naš sagovornik je istakao da ovakve akcije treba razumeti kao poziv na odgovornost, a ne kao napad, jer su slobodni i profesionalni mediji uslov za istinsku demokratiju.
“Okupljanje ispred RTS-a i RTV-a šalje snažnu poruku da je neophodno da mediji koji se finansiraju iz budžeta, dakle od svih građana, svoj posao obavljaju objektivno, nepristrasno i u skladu sa javnim interesom.”, naveo je Šinković. On shvata zahtev za gašenje RTS-a kao poziv na temeljnu promenu načina na koji ovaj medij funkcioniše i na redefinisanje njegove uloge u društvu.
Kako je preneo N1, večeras je pet radnika RTS-a koji podržavaju studente pozvano na informativni razgovor u BIA. Pripadnici policije ispred glavnih ulaza zgrada u Takovskoj i u Ulici Ilije Garašanina su napustili položaje, a za večeras su najavljeni di-džej nastupi ispred oba objekta. Blokada traje do daljeg.
Foto: N1
Što se tiče Regulatornog tela za elektronske medije, građani su dugo izražavali nezadovoljstvo u vezi sa njegovim radom i isticali manjak sposobnosti da kontroliše medijsku scenu.
“Od samog osnivanja REM-a postoje brojna otvorena pitanja i kritike koje se odnose na njegov rad, ali je u poslednjoj deceniji postalo jasno da ova institucija u potpunosti gubi svoju autonomiju, nezavisnost i bilo kakvu volju da istinski uredi medijski prostor u skladu s javnim interesom.”, ističe Šinković i dodaje da je način izbora članova regulatornog tela netransparentan i politički kontrolisan.
Zahtev studenata beogradskog Univerziteta gde se traži da se ponovi izbor novih članova REM-a je upućen skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje. Prethodni proces se završio povlačenjem nezavisnih kandidata, a jedan od predloženih je postao novi ministar informisanja. Ovo je stvorilo sumnje oko legitimiteta procesa i želju za transparentnijim izborom rukovodstva ovog tela.
O tome kako postići ovo, Šinković zaključuje: “Da bi REM zaista funkcionisao u interesu građana, neophodno je obezbediti njegovu institucionalnu nezavisnost, obezbediti efikasan i fer proces izbora članova Saveta REM-a, omogućiti punu transparentnost njegovog rada i jačati mehanizme javne kontrole i odgovornosti. Samo kao stvarno nezavisno i profesionalno telo, REM može doprineti razvoju zdravog, pluralističkog i demokratskog medijskog ambijenta.”
Nema komentara