Studenti iz Srbije, nakon desetak dana bicikliranja kroz Evropu, stigli su u Strazbur u utorak uveče.
Organizatori su im priredili ogroman doček i oni su danas posetili i evropske institucije.
Osamdeset biciklista, studenata iz Srbije koji nose poruke i zahteve svojih kolega za, kako kažu, uspostavljanje principa odgovornosti i demokratije u Srbiji, u ponedeljak popodne stiglo je u na svoj cilj. Nakon pređenih 1,400 kilometara kroz Mađarsku, Slovačku, Austriju i Nemačku, u Francuskoj ih je dočekalo oko hiljadu građana.
Doček za bicikliste organizovan je na trgu Kleber, u centru grada, a gradske vlasti podržale su organizaciju dočeka i domaćinima obezbedile svu potrebnu opremu za ovaj veličanstven događaj.
Foto: Stefan Kostić
Okupljanje je počelo oko 16 časova, uz muziku i zagrevanje za dolazak biciklista. Hor, koji je oformljen za ovu priliku, u prvom delu programa izveo je nekoliko pesama, a tokom zvaničnog programa izvedene su himna Republike Srbije i druge pesme koje su postale simboli najvećeg studentskog pokreta u novijoj istoriji.
Studenti su po dolasku, na biciklima prošli crvenim tepihom. Posle euforije emocija i andrenalina zbog stizanja na konačni cilj njihovog puta, izveli su svoj uobičajeni performans skandiranja i podizanja bicikala u vis.
Tokom zvaničnog programa, u izvođenju pesme “Ovo je Srbija”, horu se na klaviru pridružio italijanski pijanista-biciklista Davide Martelo, kome je prethodno srpska vlast naredila da napusti Srbiju, nakon što je podržao studentski protest u Nišu početkom aprila. Davide je odlučio da svoju podršku zato pokaže i tako što je srpske studente sašekivao u nekoliko gradova na njihovoj “Turi do Strazbura”.
“Danas dočekujemo heroje. Oni su došli biciklima iz Novog Sada - više od 1400 kilometara za 13 dana. Ta udaljenost predstavlja polovinu one koju pređu biciklisti na Tur de Fransu. Međutim, ovde nije reč o profesionalnim sportistima, već o studentima sa različitih fakulteta”, izjavili su organizatori dočeka u Strazburu i dodali - “Otpor srpskog naroda je potpuno miran. Na najvećem skupu u Beogradu, bilo je prisutno nekoliko stotina hiljada ljudi, a nije naneta nikakva materijalna šteta. Vlada je ta koja pribegava nasilju. Pokušava da slomi volju građana pendrecima, suzavcem, gaženjem, pa čak i zvučnim oružjem. Ali demonstranti ne odustaju. Danas su došli u Strazbur kako bi nastavili svoju borbu obraćajući se evropskim institucijama, sa kojima dele vrednosti koje su neophodne za promene u Srbiji.”
Zamenica gradonačelnice Strazbura, Veronik Bertole, obratila se prisutnima govorom podrške za studente iz Srbije rekavši da su “evropska demokratija, njeni akteri i procesi donošenja odluka pod velikim pritiskom. Ranjivost Evrope na sukobe interesa i korupciju pokazuje koliko je hitno potrebna duboka reforma krivičnog prava, kako bi se zaštitili demokratski procesi.”
Bartole se zahvalila studentima na demokratskom podsetniku da su sukobi interesa i korupcija često analizirani samo kroz prizmu štete po ugled evropskih institucija ili pojedinaca, bez sagledavanja šire i dublje štete koju trpe evropska demokratija i građanstvo.
”Hvala što nas podsećate da sukobi interesa i korupcija odnose živote! U ovom slučaju 16 vaših sunarodnika, i šaljemo vam najdublje saučešće”, rekla je Bartole i dodala - “Hvala što ste prešli više od 1400 kilometara kako biste nas podsetili da smo svi mi, kao evropski građani, tihi i raspršeni žrtve korupcije i sukoba interesa.”.
Jedan od predstavnika Alzasa u francuskom Parlamentu, narodni poslanik Tjeri Soter nije mogao da se pridruži dočeku, ali je studentima uputio poruku podrške.
“Srpski studenti nas hrabro podsećaju da su pravda i demokratija zajedničke težnje naroda širom Evrope - od Srbije do Francuske. Oni nas podsećaju da borba za nezavisnost sudstva, poštovanje vladavine prava i slobodu medija nikada nije završena. Na nama, kao građanima i izabranim predstavnicima, ostaje odgovornost da tu borbu nastavimo. Kao socijalista i duboko posvećeni Evropljanin, poslanik francuskog parlamenta izabran u Strazburu, evropskoj prestonici ljudskih prava, čvrsto stojim uz njih”, piše u Soterovoj poruci.
Posle zvaničnog dela, hor je otpevao Himnu EU - Betovenovu Odu Radosti posle čega su studentima uručene medalje i paketi sa suvenirima iz Strazbura. Žurka se nastavila uz muziku do kasno uveče, kada su studente domaćini poveli svojim kućama, a one koji nisu smešteni kod naših ljudi, do njihovih prenoćišta.
Danas u 11h održan je skup ispred Saveta Evrope, kada su studenti i građani, posle predaje sudentskog pisma Savetu Evrope i 16 minuta tišine, otišli do Suda za ljudska prava i do Evropskog parlamenta. Studenti su imali i nekoliko zvaničnih razgovora sa evroposlanicima.
Nema komentara