Po prvi put nakon osam godina poklopili su se katolički i pravoslavni Uskrs. No, ono što je ove godine prekinulo rasprave oko količine hleba koju je neophodno kupiti usled neradnih dana, te količine jaja koju valja ofarbati, jeste izjava kardinala Horhea Marija Bergolja, odnosno Pape Franje. Prosta izjava "Uskrs pripada Hristu", još pre nekoliko meseci zapalila je medije. Približavajući nam se, Uskrs je ponovo oživeo ovu temu, te se postavlja pitanje – Šta je Papa želeo da kaže ovom izjavom?
Ideja iza ove izjave bila je inicijativa za potencijalnu unifikaciju julijanskog i gregorijanskog kalendara, naročito kada je u pitanju Uskrs, odnosno praznik koji nije vezan za specifičan datum.
Na izjavu iz Vatikana odgovorili su mnogi crkveni zvaničnici, kako rimokatoličke, tako i pravoslavne crkve. Mišljenja, iako podeljena, većinom su saglasna; Uskrs zaista pripada Hristu, i s obzirom da praznik nema određen datum, bilo bi sasvim logično usaglasiti ga između kalendara.
Aktuelna pretpostavka je da bi Uskrs morao da se postavi između oba datuma, odnosno, da bi denominacije morale da se nađu na sredini, što bi značilo nepoštovanje oba kalendara!
Poklapanje ovog praznika pogotovo je lepa vest za domaćinstva čiji članovi su pripadnici različitih denominacija, što je na našem podneblju česta pojava!
Foto: TheTrumpet
Premda, ovo je načelno divna vest, no postoji i druga strana među ljudima. Postavlja se pitanje – Otkud baš sad ovo zbližavanje, davno zavađenih denominacija?
Papa Franja je kontroverzan, naročito u krugovima konzervativnijih pristalica katolicizma. Naime, njegovo dosadašnje "opuštenije" praćenje katoličke dogme više puta je uzburkalo javnost. Naglašavanje ljubavi prema ljudima svih vera i rasa, kao i blagoslov istopolnih brakova samo su neke od tema koje su ga više puta stavljale u žižu javnosti.
Iako prvi korak, konačna odluka je daleko od donešene. Pomeranje Uskrsa značilo bi potencijalna poklapanja sa drugim praznicima u kalendaru. O činjenici da bi jedna denominacija morala da se odrekne svog kalendara kada je u pitanju najsvetiji praznik, nema potrebe ni govoriti, jasno je da takva odluka zahteva dugačak niz dogovora, pod uslovom da je uopšte i moguća.
Sastavili se kalendari ili ne, mnogi vernici su veoma obradovani ovakvom izjavom, i prvim korakom ka zakopavanju ratnih sekira ove dve denominacije.
Da li ovo znači da ćemo i sledeće godine slaviti Uskrs zajedno? Najverovatnije ne. No, oni koji podržavaju ovakav potez, mogu da se vesele znajući da postoji inicijativa!
Nema komentara