Zrenjaninska frabrika Linglong: Kineski zid oko srpskog zakona

autor: Veljko Drljača 0

Kineska fabrika automobilskih guma "Linglong" je zvanično počela sa radom u septembru prošle godine.

Izgradnju ove fabrike propratilo je više desetina afera, osporavanja svih građevinskih i upotrebnih dozvola, nezakonito ophođenje prema radnicima, nehumani uslovi za rad, sprečavanje ulaska novinara i medija u fabriku, kašnjenje isplata, deportovanje, neispitanost uticaja ove fabrike na životnu sredinu, neosnovano subvencionisanje države Srbije u izgradnji objekata, prodaja zemljišta ispod tržišne vrednosti, ograničeno kretanje inostranih radnika i oduzimanje njihovih ličnih dokumenata.

Jedini konsistentan odgovor lokalne i republičke vlasti na sve nepravilnosti koje su im istaknute je da se radi o projektu od "nacionale važnosti" koji će promeniti čitav ekonomski "pejzaž" Banata i Srbije.

O neljudskim uslovima za rad inostranih radnika tokom izgradnje kompleksa pisalo se i u američkom Njujork Tajmsu ali našim novinarima je taj problem bio poznat mesecima ranije uključujući i uslove u kojima su radili domaći izvođači. 

Svedočenja radnika iz Vijetnama o radu i uslovima u kojima su živeli, oslikavali su "savremeno ropstvo".

Spavali su u sobama bez kreveta i tople vode, tokom pandemije korona virusa nisu imali adekvatnu medicinsku zaštitu i bili su primorani na samoizolaciju.

Žalili su se na malu zaradu, opasnost na poslu i kašnjenje isplata. Sloboda kretanja im je bila ograničena i nekima su oduzeti lični dokumenti. Nakon što su se ovi slučajevi obelodanili Srbija je stavljena na takozvanu listu za praćenje (watchlist) Stejt departmenta SAD-a za nemar državnih institucija prema trgovini ljudima.

Koliko vajde je od toga bilo, teško je reći, ali prema zvaničnim izvorima, pokrenute su samo dve krivične prijave za trgovinu ljudima.

Međutim, tada smo iz prve ruke imali uvid u autonomiju kineskih poslodavaca u Srbiji - oni su postavljali sopstvene zakone i uslove za rad ne obazirući se na zakone države u kojoj grade i posluju.

U nekoliko navrata nepoznati kineski radnici Linglonga su sprečavali rad novinara da snime vijetnamske radnike u Zrenjaninu. Unutrašnjost fabrike je i dalje nedostupna medijima. Na društvenim mrežama i veb sajtu Građanskog preokreta objavljeno je više fotografija na kojima kineski radnici sprečavaju snimanje i slikanje fabrike.

 

Foto: Forbes Srbija

Prema izjavama indijskih radnika za Vojvođanski istraživačko-analitički centar, u februaru protekle godine dva kineska menadžera su ih fizički napala posle čega je jedan radnik zadobio lakše povrede.

Nepravilnosti su počele još kada je 2019. godine država bez mogućnosti vlasničkog udela u fabrici poklonila zemljište kineskoj kompaniji za izgradnju.

Potom, 2021. godine, Građanski preokret iz Zrenjanina podnosi krivičnu prijavu protiv odgovornih za izgradnju osam objekata površine preko 47 hiljada kvadratnih metara bez građevinske dozvole.  

Nakon toga, 2022. godine Linglong za 14 miliona dinara (odnosno oko 120 hiljada evra) kupuje zemljište kod naselja Ečka na kome kompanija planira izgradnju 300 stanova za kineske radnike.

Prema Građanskom preokretu, samo tokom izgradnje fabrike, prekršeni su Zakon o planiranju i izgradnji, Zakon o zaštiti prirode, Zakon o proceni Uticaja na životnu sredinu i Zakon o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine uz čega je izvršeno i krivično delo građenje bez građevinske dozvole.

Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) tvrdi da je gradska uprava Zrenjanina izdala građevinsku dozvolu za objekat koji je već izgrađen a namenjen je za skladištenje otpada nakon što je poništena procena o uticaju na životnu sredinu. Takođe nije poznato kakvu vrstu otpada će poslodavac skladištiti u tom objektu, prema RERI-ju.

Iako su podnete brojne krivične prijave za gradnju bez građevinske dozvole uz koje je RERI priložio dokumenta i dokaze tužilaštvu, u decembru 2023. prijave su odbačene uz zvanično obrazloženje da je kompanija "imala nameru da podnese zahtev za izdavanje građevinske dozvole“.

Na pitanja novinara u vezi sa kršenjem zakona o izgradnji zvaničnici Linglonga tvrde da su sve dostavljali na vreme.

Fabrika sada proizvodi punim kapacitetom i sva tri pogona u njoj rade ali uprkos tome i dalje se dešavaju incidenti koji opet dovode u pitanje poslovanje kineske kompanije. 

Naime, prošle godine krajem oktobra jedan kineski radnik je pretio da će skočiti sa krova fabrike zbog neisplaćene zarade, kako je potvrdilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

Mnogi kritičari aktuelne vlasti i lokalne samouprave u Zrenjaninu ovakvu situaciju u svom gradu vide kao stvaranje "države u državi" zbog bahatog ponašanja kineskog giganta u njihovom gradu.

Već dve decenije Zrenjanin nema vodu za piće, povećana je zagađenost vazduha a još uvek nema procena o uticaju fabrike na životnu sredinu.

Tokom letnje suše 2024. godine lokalna vlast je pozivala na "racionalno trošenje vode", dok su travnjaci pored fabrike guma bili zalivani preko dana.

Stambeni kompleks kod Ečke namenjen je kao smeštaj za tri hiljade kineskih radnika. U septembru Linglong je zapošljavao 1200 srpskih radnika. Da li će se i koliko će se povećavati broj domaćih u odnosu da strane radnike, ipak, za sada nije poznato.

Prema zvaničnim izjavama funkcionera projekat Linglonga vredan je oko milijardu evra i predstavlja jednu od najvećih stranih investicija u Vojvodini.

Fabrika planira da proizvode više od 13 miliona pneumatika godišnje.

Ne postoje velike studije o dugogodišnjem uticaju na životnu sredinu a Zrenjaninci još uvek ne znaju kada će dobiti pijaću vodu u gradu. O ovome, ipak, zvanični funkcioneri tvrde da će "sve biti u redu".

Nema komentara

Napišite komentar