Žak Ransijer, neizostavno ime kada je reč o politici i umetnosti, održao je 8. maja predavanje u ,,Fabrici", povodom Dana pobede nad fašizmom i Dana Evrope.
foto: Milena Biga
Nakon što je gostovao na Harvardu i Univerzitetu Kornel, ovaj intelektualac, koji je bio inspiracija nebrojenim umetnicima i aktivistima, stao je pred poštovaoce svog lika i dela u Novom Sadu i održao predavanje koje je trebalo da se realizuje tokom 2010. godine u okviru Jugoslovenske turneje.
Jedan od najaktuelnijih svetskih mislilaca, priznati filozof i profesor koji se bori protiv svake vrste hijerarhije, svoje predavanje započeo je upravo tezom da je umetnost počela da postoji kao specifično uređenje kada je hijerarhijska struktura počela da se ruši:
- Nemoguće je opisati umetničku modernost. U moderno vreme, umetnost je nešto poput izraza duha koji se nalazi u samom sebi. Izgubila je svoj suštinski sadržaj, ogleda se u materijalnom. Umetnost je postala imitacija umetnosti- rekao je on.
Budući da je ogroman deo svog radnog veka posvetio radu na radničkoj emancipaciji, osvrnuo se na period od antičke Grčke, preko marksizma i komunizma, do današnje moderne demokratije, praveći paralelu u životima radnika i umetnika kroz ovaj vremenski interval:
- Sudbina modernih umetnika nije u mnogome drugačija od sudbine umetnika antičke Grčke. I danas je avangarda odvojena od života i ljudi, posvećena imitiranju činjenica. Ipak, avangardizam mora da pobedi u trci sa kič kulturom - dodao je Ransijer.
foto: Milena Biga
Prema njegovom mišljenju, jednakost je jedina pretpostavka stvaranja demokratskog društva, a upravo to je i glavni zadatak avangarde - pomirenje modernosti sa samom sobom i stvaranje klime u kojoj će sve aktivnosti biti jednake:
- Modernizam je haos. Haos sukobljenih vremena i sukobljenih svetova - naglašava on.
Ransijer smatra da je kič kultura, sveprisutna u današnjici, rođena iz strašnih konsekvenci industrijalizacije, postojanja slobodnog vremena nakon rada, odnosno dokolice u životima onih koji nisu ograničeni radom:
- Katastrofa se događa kada deca umetnika uživaju dokolicu - zaključio je Ransijer.
Uz tridesetominutno zakašnjenje, Žak Ransijer je u nešto manje od sva sata u prepunoj sali ,,Fabrike" pokušao da približi svoju misao i predstavi svoj dugogodišnji rad.
Nema komentara