Danas se obeležava svetski dan slobode medija. Glavni cilj je da se podigne svest o značaju slobode štampe i da se podsete vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.
foto: jis.gov.jm
Akcijom „Pet minuta gromoglasne tišine“ Udruženje novinara Srbije objavilo je proglas gde se navodi da je sloboda medija u Srbiji ugrožena jer novinarstvo nikada nije bilo u težem ekonomskom položaju nego što je danas. Ističe se i to da nema slobodnog novinarstva u uslovima bede, korupcije i straha. UNS je pozvao novinare i medijske radnike da sutra od 11.55 do 12 prekinu program u elektronskim medijima, pročitaju proglas ili ga objave na ekranima, onlajn ili štampanim medijima.
Podsećamo i da je krajem meseca najavljen set medijskih zakona, koji će biti donet do leta, s ciljem da država izađe iz medija i da se postavi temelj za slobodu medija i govora i efikasno informisanje građana. UNS podržava sprovođenje medijske strategije i donošenje novih medijskih zakona, ali upozorava da se ne sme ponoviti divlja privatizacija medija.
Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu obeležava Svetski dan slobode štampe okupljanjem medijskih profesionalaca, organizacija za slobodu štampe i agencije UN kako bi podneli izveštaj o proceni stanja slobode medija širom sveta. Svaka konferencija je centrirana oko teme u vezi sa slobodom štampe, medijskim pokrivanjem terorizma, nekažnjivošću i ulogom medija u postkonfliktnim zemljama.
U izveštaju američke nevladine organizacije „Fridom haus" za 2013. godinu ističe se da su slobode medija u svetu pale na najniži nivo od 1996. godine. Prema njihovim istraživanjima Srbija se nalazi na 74. mestu među 197 zemalja po slobodi medija, što znači da je delimično medijski slobodna. U vrhu rang-liste po slobodi medija su Švedska, Norveška, Holandija i Finska, u stopu ih prate Belgija, Švajcarska i Luksemburg, dok je na samom dnu Severna Koreja, iza Turkmenistana, Uzbekistana i Eritreje.
Nema komentara