Prosečan srpski student ima dva cilja vezana za svoju akademsku i profesionalnu karijeru- da položi sve ispite u roku i pronađe posao ubrzo nakon kraja fakulteta. Ovaj drugi cilj često zahteva znanje stranog jezika.
foto: DaF Perfekt
Nakon završetka studija veliki broj diplomaca suočava se sa oporom realnošću i nemogućnošću pronalaženja odgovarajućeg posla. Gotovo svi traže „uhlebljenje“ u inostranstvu, a iz zemlje najviše odlaze mladi i perspektivni lekari.
Nemačka je poslednjih nekoliko godina postala vrlo privlačna našim mladim doktorima, pogotovo zbog činjenice da nemački lekari odlaze iz njihove države u potrazi za većim godišnjim prihodima. I dok su za njih primanja između tri i pet hiljada evra na mesečnom nivou mizerna, naši lekari o takvom standardu mogu samo da sanjaju u Srbiji. Zato se sve veći broj studenata medicine iz Novog Sada odlučuje da počne sa učenjem nemačkog jezika kako bi bili u mogućnosti da tamo lakše pronađu posao. Anica Ćorović, vlasnica škole snemačkog jezika „DaF Perfekt“ iz Novog Sada, kaže da ne vodi tačnu evidenciju, ali da je sigurno da su medicinari najčešći polaznici raznih kurseva ovog jezika:
- Njih ima zaista mnogo i gotovo svakodnevno se upisuju kod nas. U okviru „Triple win“ projekta, koji je nemačka služba za zapošljavanje potpisala sa našom službom i Ministarstvom rada, predviđeno je da određeni broj doktora i medicinskog osoblja odavde dobije posao u Nemačkoj nakon završene obuke i kursa jezika. Mi smo ovlašćeni da spremamo studente i ostale zainteresovane, te smo prošle godine pokrenuli kurs medicinskog nemačkog. Budući doktori koji žele zaposlenje u Nemačkoj moraju da imaju završen kurs na nivou B2, koji može da se polaže kod nas- ističe ona.
Ana Milanović, jedna od profesorica koja drži nastavu medicinarima, naglašava da se na početku uče osnovne stvari, ali i da se kasnije program usmerava prema potrebama za ovu profesiu:
- Na početku svi moraju da završe osnovni kurs i steknu bazu za proširivanje znanja. Kasnije sve više i više uvodimo termine i pojmove iz medicine u naše gradivo, ali ne zapostavljamo ni ostale stvari. Studenti su veoma vredni i trude se da što pre savladaju jezik. Ovde se radi uglavnom u manjim grupama, kako bismo bili u mogućnosti da svima posvetimo dovoljno pažnje. Treba reći i da svako od polaznika može sam da odredi da li će ići u grupu koja ima časove svakodnevno, ili će ipak učiti nešto umerenijim intenzitetom- kaže naša sagovornica.
Dragana (26), studentkinja šeste godine Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, počela je da uči nemački prošle godine. Kaže da želi tamo da radi isključivo iz materijalnih razloga:
- Iskreno, zabrinuta sam da li ću biti u prilici da ovde pronađem posao i kada će to biti. Veliki broj mojih kolega i dalje čeka na birou bez nekih velikih očekivanja. Ja baš i ne bih volela da mi se to dogodi, tako da ću odmah čim završim fakultet konkurisati za posao u Nemačkoj.
Mihailo (23) trenutno je na četvrtoj godini. On objašnjava da će probati da nađe zaposlenje u inostranstvu, ali i da nije digao ruke od naše zemlje:
- Nadam se da ću imati sreće i pronaći posao tamo. Nažalost, većina doktora ovde može samo da sanja o plati kakvu imaju u Nemačkoj. Ali i pored svega toga planiram da se jednog dana vratim. Ovde sam sve naučio i želeo bih da to znanje vratim u Srbiju jednog dana.
I dok se sve veći broj medicinara sprema za odlazak i intenzivno uči jezik, ostaje nada da će se ekonomska situacija u Srbiji jednog dana popraviti. U suprotnom ćemo u budućnosti imati škole jezika koje nude specijalizovane kurseve za svako od zanimanja.
Nema komentara