NDNV upozorava na medijski šovinizam

autor: Julia Mitrović 0

Domaći mediji iskoristili su jučerašnju posetu albanskog premijera Edi Rame za širenje šovinizma i etničke netrpeljivosti, stoji u saopštenju Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV).

Njihov način izveštavanja o poseti albanskog premijera zahteva reagovanje javnog tužioca zbog elemenata krivičnih dela. Nezavisno društvo novinara Vojvodine pozvalo je urednike i novinare spornih domaćih i pojedinih elektronskih medija da prestanu sa ratnohuškačkim izveštavanjem koje po nekim merama prelazi i ono iz devedesetih, kao i sa sramoćenjem svojih kolega i građana Srbije.

Kako stoji u saopštenju, NDNV smatra da iza takvih problematičnih uredničkih politika stoji sam državni aparat, koji je, zajedno sa pojedinim medijima, imao ulogu i u širenju talasa nasilja koji je zadesio Srbiju u oktobru, a čija meta su bili građani albanske i bošnjačke nacionalnosti i njihova imovina.

foto: mc.rs (Dinko Gruhonjić)

Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine i novinar agencije Beta Dinko Gruhonjić smatra da je nekritičko izveštavanje devedesetih, pre svega u državnim medijima, danas sve prisutnije, i to više u privatnim medijima:

- Neki od tih medija imaju netransparentno vlasništvo, tako da mi ne znamo ko stoji iza njih. To ostavlja mesta za uticaj vlasti na uređivačku politiku tih medija koji se vrlo često ponašaju kao najobičniji cinkaroši – izjavio je Gruhonjić za Odjek.

On takođe smatra da državni aparat, ne samo da stoji iza medija, nego da on prvenstveno indukuje šovinizam u njima. Komentarišući izveštavanje medija o jučerašnjoj poseti albanskog premijera i naknadnim izjavama srpskog premijera primetio je da su mediji nastupili nekritički:

- Reakcija premijera bila je, kad su mediji u pitanju, za analizu. Nije trebalo bukvalno da se prenosi njegova izjava o nekakvoj provokaciji – rekao je Gruhonjić i pozvao kolege da ne nasedaju na takve istupe vladajućih političara, da se uvek kritički osvrću prema tome, a ne bukvalno da prenose ono što političari kažu, jer to predstavlja novu klicu nasilja i poziva na linč.

- Da li je to Srbija u kojoj želimo da živimo? Da li svi oni koji su druge vere ili nacije ili drugačije misle od vlasti i mejnstrim medijima treba ubuduće da žive sa policajcima pred vratima? – zapitao se Gruhonjić povukavši paralelu sa policijskom zaštitom koja je nakon sporne utakmcije Srbija-Albanija prekasno dodeljena vlasnicima pekara koji su albanske nacionalnosti.

 

 

Nema komentara

Napišite komentar