Kritički sagledavajmo medije

autor: Stefani Šovanec 0

Istraživanje koje je za Medijsku koaliciju nedavno sproveo Biro za društvena istraživanja, među više od 3200 srednjoškolaca, profesora građanskog vaspitanja, studenata novinarstva i novinara, pokazalo je da je neophodna edukacija svih aktera o opštoj medijskoj pismenosti.

foto: fathersonpicnic.com

Prema rečima savetnice iz Sektora za međunarodnu saradnju, evropske integracje i projekte Ministarstva kulture i informisanja Gabrijele Masleše, Strategija razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji (do 2016. godine) prepoznaje i definiše medijsku pismenost kao jednu od prioritetnih oblasti:

-Potrebno je da se podigne nivo medijske pismenosti građana Republike Srbije, kao i svih učesnika u sektoru medija radi stvaranja društva u koje su uključeni svi njegovi članovi i jačanja prava na informisanje, slobode izražavanja i slobode protoka informacija- rekla je Masleševa.

Medijska koalicija, koju čine Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija lokalnih nezavisnih medija „Lokal press” i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) prošle godine je pokrenula projekat „Kampanja za medijsku pismenost“.

Prema rečima Nedima Sejdinovića, Predsednika Izvršnog odbora NDNV-a, jedan od glavnih ciljeva kampanje jeste pokretanje procesa za sistemsko uvođenje medijske pismenosti u obrazovni sistem:

- Cilj nam je da javnosti glasno prezentujemo jedan relativno nov pojam u javnom govoru i ukažemo na njegov značaj za demokratizaciju i razvoj jednog društva. Takođe nas interesuje da li je moguće da kroz podizanje nivoa medijske pismenosti povratno utičemo na kvalitet samih medija, odnosno pritisak javnosti na poštivanje profesionalnih i etičkih standarda u samim medijima- rekao je Sejdinović iz Medijske koalicije i istakao da pod medijskom pismenošću podrazumevamo mogućnost kritičkog i analitičkog recipiranja, ali i kritičkog i analitičkog kreiranja medijskih sadržaja.

Sejdinović dalje navodi da je bitno da učenici osnovnih i srednjih škola u Srbiji razumeju medije kao sistem i „da steknu veštine za njihovu kritičku recepciju, stvarajući na taj način i kritički odnos prema svetu koji ih okružuje. Građani više nisu tek puki primaoci informacija, već aktivno učestvuju u javnoj sferi. Stoga je veoma važno da oni razumeju svet medija, njihove mehanizme i rutine, načine manipulisanja i ’spinovanja’, da imaju osnovna znanja o profesionalnom i etičkom kodeksu novinarstva”.

foto: reuters.com

U Srbiji postoje organizacije koje su već akreditovale module medijske pismenosti, kao i organizacije koje su dosta uradile na njenoj promociji. Nedim Sejdinović kaže da Medijska koalicija želi da ujedini i potpomogne sve te inicijative i stvori širok front predstavnika civilnog društva, kako bi medijska pismenost postala, kao prvo, predmet široke javne debate, a potom kako bi se izvršio pritisak na predstavnike vlasti da se uvrsti u obrazovni sistem.

Jedno od takvih udruženja je „Novosadska novinarska škola” (NNŠ) koja sprovodi program medijske pismenosti. On je prvenstveno usmeren na edukaciju profesora osnovnih i srednjih škola o tehnikama konstrukcije i dekonstrukcije medijskih poruka. Seminar medijske pismenosti je do sada pohađalo više od 300 profesora i nastavnika, koji bi trebalo da stečeno znanje prenesu svojim učenicima.

Predsednica upravnog odbora NNŠ Dubravka Valić Nedeljković rekla je da je medijska pismenost prepoznata kao jedan od važnijih elemenata kojim bi Vlada Republike Srbije trebalo da se pozabavi:

- Mislim da medijska pismenost mora da bude deo svih društveno-humanističkih predmeta, a s druge strane mislim i da treba da postoji jedan izborni predmet koji bi se time bavio, zato što su mediji već danas veliki deo našeg dnevnog rasporeda. Danas već 90 odsto građana i građanki, mlađih i starijih, dobijaju informacije preko medija- rekla je Dubravka Valić Nedeljković i dodala da većinu dnevnih potreba za informacijama dobijamo samo preko medija i da to stvara apsolutno konstruisanu realnost.

Kampanja za medijsku pismenost sastoji se od istraživanja nivoa medijske pismenosti u Srbiji, serije javnih rasprava o medijskoj pismenosti i medijskim temama koje su povezane sa medijskom pismenošću. Osim toga, tu je multimedijalna kampanja na televizijskim i radijskim stanicama, edukativni programi za srednjoškolce, profesore građanskog vaspitanja i novinare. U okviru kampanje radi i informativni portal i resurs centar:  www.medijskapismenost.net.

Sa jedne stane postoji mišljenje da medijsko opismenjavanje može da se sprovede u okviru već postojećih predmeta, kao što su maternji jezik i građansko vaspitanje. Ipak, medijska pismenost može postati i zaseban predmet, ali uvođenje novog predmeta prestavlja veoma složen proces u kojem bi morale učestvovati mnoge institucije, među kojima su i Ministarstvo obrazovanja, Ministarstvo kulture i informisanja, Ministarstvo sporta i omladine, Zavod za unapređenje nastave. Prema rečima Dubravke Valić Nedeljković, postavlja se pitanje i šta izbaciti iz školstva, jer je danas prisutna tendencija da se deca rasterete, a ne da se opterete dodatnim gradivom.

Nema komentara

Napišite komentar