Koje su najvažnije izmene u novom Kodeksu novinara Srbije?

autor: Božidar Milovac, Marko Antić 0

Udruženje novinara Srbije (UNS) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) usvojili su novi Kodeks novinara i novinarki Srbije na svojim Godišnjim skupštinama.

Ovaj dokument, koji je nakon usvajanja i zvanično stupio na snagu, tvrde stručnjaci, donosi značajne izmene i prilagođava se savremenoj medijskoj realnosti.

Najvažnije izmene u Kodeksu:

Novo poglavlje: Poštovanje dostojanstva

  • Ovo poglavlje bavi se izveštavanjem o maloletnicima, osobama sa invaliditetom, pripadnicima nacionalnih manjina i LGBT populaciji.
  • Precizirane su smernice za izveštavanje sa sahrana, koje su dozvoljene samo u slučaju visoko profilisanih javnih ličnosti.

Rodno osetljiv jezik

  • Novinari su obavezni da koriste rodno osetljiv jezik i da ravnomerno uključuju sagovornike različitih grupa (rod, etničko poreklo, starosno doba, seksualna orijentacija).

Pravo na zaborav

  • Kodeks uvodi pravo na zaborav i štiti pojedince od zloupotrebe njihovih podataka. Mediji su obavezni da se uzdrže od trgovine privatnim informacijama.

Upotreba veštačke inteligencije (AI)

  • Sadržaji kreirani uz pomoć veštačke inteligencije podležu uredničkoj kontroli, a javnost mora biti obaveštena o korišćenju AI, uključujući obim i način upotrebe.

Sadržaji sa društvenih mreža

  • Prenošenje privatnih fotografija i zapisa građana sa društvenih mreža zahteva saglasnost, osim kada interes javnosti preteže nad pravom na privatnost.
  • Ukoliko zapisi sadrže podatke trećih osoba, njihova identifikacija mora biti zaštićena, osim u slučajevima kada interes javnosti preteže.

Moderacija komentara

  • Čitaoci moraju biti obavešteni o načinima moderacije komentara. Ovo se odnosi na to da li se komentari proveravaju unapred ili naknadno, čime se osigurava transparentnost.

Ostale ključne izmene

  • Unapređeno poglavlje o nezavisnosti: Veći naglasak na zaštitu od korporativnih interesa, pored političkih pritisaka. Ovo, tvrde, omogućava novinarima veću slobodu i profesionalnost u radu.
  • Poštovanje privatnosti: Definisano je ko se smatra javnom ličnošću i precizirana zaštita ličnih podataka. 

    Kodeks donosi jasne smernice o tome kada je u redu koristiti privatne podatke. Odnosno, Kodeks jasno kaže - Saglasnost je neophodna za prenošenje privatnih sadržaja sa društvenih mreža, osim kada interes javnosti preteže nad pravom na privatnost. Pored toga posebno definiše i Zaštitu trećih lica: "Ukoliko se u sadržajima jedne osobe nalaze podaci o drugim osobama, njihova privatnost mora biti zaštićena, osim u slučajevima pretežnog javnog interesa."

Foto: Cenzolovka

  • Izazovi digitalnog okruženja: Razvoj interneta i digitalnih platformi donosi nove etičke dileme, pa Kodeks pruža smernice za rešavanje ovih problema. 

    Kodeks se detaljno bavi digitalnim tehnologijama, uključujući Veštačku inteligenciju i objašnjava: "Mediji su obavezni da jasno obaveste javnost o upotrebi AI u kreiranju sadržaja i da preuzmu odgovornost za njegovu tačnost."  Pored toga Kodeks detaljiše i Sadržaje sa društvenih mreža - Precizno je definisano kako novinari mogu koristiti materijale objavljene na društvenim mrežama, uz posebnu pažnju na zaštitu privatnosti i poštovanje autorskih prava.

Značaj i razlozi za prilagođavanje Kodeksa

Prethodni Kodeks, usvojen 2006. godine, nije mogao da predvidi promene koje su doneli razvoj interneta, društvenih mreža i veštačke inteligencije. Članovi Radne grupe zaključili su da je bilo neophodno usvojiti nove smernice koje reflektuju etičke dileme današnjeg doba.

"Evolucija novinarske etike"

Novi Kodeks novinara i novinarki Srbije ne samo da zadržava ključne vrednosti novinarstva – istinitost, odgovornost, poštovanje privatnosti i dostojanstva – već i odgovara na izazove savremenog digitalnog sveta, tvrdi Radna grupa.

Ove promene osiguravaju da se profesionalni standardi novinarske profesije prilagode potrebama nove medijske realnosti, pružajući smernice za rad u digitalnom dobu.

Na izmenama Kodeksa radila je Radna grupa koju su činili: Prof. dr Snježana Milivojević, Tamara Skrozza, Olivera Milošević, Kristina Kovač Nastasić, Nevena Martinović, Nadežda Budimović i Nino Brajović.

Kodeks možete preuzeti ovde

Nema komentara

Napišite komentar