„Svaki medij koji želi da opstane mora da prati nove tehnologije, da se tome prilagođava i ni sekund ne sme da bude opušten u sagledavanju ponašanja publike”, rekao je Slobodan Krajnović na predavanju „Izazovi savremenog novinarstva u eri interneta” koje je održao sa novinarom Dušanom Bogdanovićem.
Foto: Marija Grbić
Krajnović, glavni i odgovorni urednik radija i internet portala „021”, istakao je da je pojavom interneta nastao velik problem, jer se sadržaji ne naplaćuju, iako privatni mediji prvenstveno gledaju profit.
– Mediji su kao i svaka druga delatnost biznis. Ovde ne uključujem RTS i RTV koje finansiraju građani. Sadržaji na internetu su ne samo lako dostupni, nego i besplatni, a kada date nešto besplatno mi to više nikad ne možemo naplatiti. Kada odete kod frizera ili automehaničara morate da platite njihove usluge, a kod medija na internetu toga nema. Za sada se plaća samo pretplata za javne servise – rekao je Krajnović.
Bogdanović je naveo da razvoj tehnologije utiče na mogućnost realizacije novinarske ideje i da se novinarstvo vremenom menjalo kako se tehnologija razvijala.
– Osamdesetih godina novinarima je više vremena trebalo da dobiju vesti od kolega dopisnika, nego da sastave izveštaj, jer su se tada koristile teleks mašine. Već nekoliko godina kasnije, viđao sam kolege na svetskim skupovima sa nekim verzijama današnjih laptopova, samo mnogo kabastijim. Takođe, da bi se tada prenela vest sa lica mesta, na teren su morala da idu reportažna kola, vozači, svetladžije, kamermani i da se izda 30 putnih naloga ako se izveštava iz Vrbasa, na primer. Sada je prenos sa lica mesta normalna pojava, jer kada danas gledate televizijske dnevnike imate dva, tri uključenja sa lica mesta, što je po meni preterivanje – rekao je Bogdanović.
Krajnović je istakao da je internet uneo velike promene u rad medija i ponašanje publike koja često preuzima posao novinara.
– Ceo svet je postao novinar. Ljudi stavljaju informacije i fotografije o nekom događaju na internet, tako da kada novinar na kraju želi da napiše neki konačan izveštaj o tome, nema šta, jer je sve već viđeno. Publika nam diktira sadržaj. Ono što se vrti na Fejsbuku i ima dosta posete mediji redovno objavljuju, jer vide da to prolazi kod publike. Tako se pred novinare svakodnevno postavljaju izazovi, da li će objaviti ono što je na internetu iako su često neproverene informacije, ili će se ponašati profesionalno i rizikovati da ga publika kazni – naveo je Krajnović i dodao da je prelomni trenutak promene ponašanja publike bila odluka Verana Matića da pusti Velikog brata na B92, koji je privukao veliki broj gledalaca i produžio rad ove medijske kuće.
– Premijer Orešković je u Hrvatskoj uveo obraćanje novinarima putem Fejsbuka. Dakle, nema više konferencija za novinare, nema dijaloga, nema onog fidbeka i stvarne interakcije u komunikaciji. Nastao je nov fenomen koji ugrožava novinarsku profesiju – ukazao je Bogdanović na još jedan negativan uticaj interneta na medije.
Nema komentara