„Blokhaus“: Kada umetnost artikuliše kolektivna osećanja pre nas samih

autor: Tijana Doroški 0

„Umetnost, odnosno, kultura kao takva, izuzetan je provodnik kolektivne svesti u momentu kada se velikom brzinom dešava mnogo stvari i kada nemamo vremena da sami sa sobom sednemo i artikulišemo svoje misli – samim tim, umetnost je spontana i ona sama u naše ime artikuliše ono što osećamo. Komunicira sa javnošću, sa ljudima, sa publikom na jedan kreativan način time što je neposredna i subjektivna“ – ovako izložbu sumira student Akademije umetnosti, jedan od organizatora.

Izložba studenata i srednjoškolaca pod nazivom „Blokhaus“ otvorena je juče, 27. marta. Publika je imala priliku da pogleda dela i program koji su mladi stvorili u poslednja četiri meseca, inspirisani aktuelnim protestima i blokadama.

Foto: Tijana Doroški

Ovo izlaganje krasi raznolikost po pitanju oblika umetničkog izražavanja, pa tako i samog prostora. Prva postavka nalazi se u Šok zadruzi, druga u Galeriji SULUV, a treća, i najveća, u prostoru Galerije Akademije umetnosti na Bulevaru Mihajla Pupina.

Upravo su studenti novosadske Akademije umetnosti inicirali stvaranje ovakvog događaja, ali poziv su proširili širom Univerziteta, a priključile su se i buduće kolege u programu su učestvovali i učenici Baletske škole plesnim performansom, a učenici umetničke škole „Bogdan Šuput“ doprineli su u stvaranju postavke, što čini ovu izložbu dodatno inkluzivnom:

„Mi smo ovu izložbu organizovali sa ciljem da mladima pružimo platformu, alatke i sredstva za realizaciju svojih umetničkih projekata koji su inspirisani blokadom i protestima zato što se svaki veliki pokret, svaka velika promena u kolektivnoj svesti prikazuje u umetnosti i ljudi u to vreme zaista postaju kreativniji, imaju potrebu da svoja osećanja na taj način prikažu i sa njima izađu u javnost“, objašnjava naš sagovornik.

Foto: Tijana Doroški

Student iz organizacije naročito podvlači da je razlog za proširenjem postavke upravo zajedništvo i zajednički pokretač, a ne pojedinačna promocija:

„Ova izložba se ne fokusira na estetski kvalitet rada i koncept koliko na kolektivizam i baš zato svi treba da učestvuju i doprinesu ako osećaju potrebu. Izložba je anonimna upravo zbog toga što se radi o jednom kolektivnom glasu.“

Važno je spomenuti da nisu prisutne bile isključivo tradicionalne forme likovne umetnosti i fotografije, već da je u pitanju bio i jedan nadasve audio-vizuelni doživljaj

Nema komentara

Napišite komentar