Svetski dan životinja širom sveta obeležava se 4. oktobra. Međutim, na ulicama je sve veći broj napuštenih kućnih ljubimaca, čemu su uzroci neodgovorno ponašanje vlasnika i nedovoljno visoka svest o humanom postupanju prema životinjama.
foto: Vladan Pijanović
Dvadesetsedmogodišnja frizerka Tamara godinama hrani mačke ispred svoje zgrade, a nebrojeno puta spasila je odbačene mačiće od sigurne smrti. Tog kišnog jutra slabi zvuci cviljenja odveli su je do obližnjeg kontejnera. U zavezanoj plastičnoj kesi ležalo je sklupčano šestoro mačića, starih tek nekoliko dana. I ovoga puta mačiće je danima negovala pre nego što je uspela da im pronađe novi dom. Nekoliko puta u toku dana hranila ih je humanim mlekom na špric, nežno im masirala stomake komadićem vate natopljenim toplom vodom - kako bi podstakla varenje - i ušuškavala ih u termo ćebe. Kako kaže kroz blagi osmeh, zamenjivala je njihovu biološku majku. Mačići su uz njenu brižljivu negu lepo napredovali i ojačali i sada su ljubimci novim porodicama. Da ih Tamara nije spasila, verovatno bi uginuli od hladnoće i gladi ili bi ih, ukoliko bi nekom srećom preživeli hladnoću i glad, raskomadali ulični psi.
Međutim, dešavalo se da neke mace nemaju sreće kao ove i nikada ne nađu svog udomitelja. Pošto Tamara nema uslove da ih sve zadrži, primorana je da mačiće koje ne može da udomi vrati na ulicu i to joj najteže pada.
– Othranjujem ih dok ne ojačaju dovoljno za život na ulici i obavezno ih sve odnesem na sterilizaciju. Tako sam barem sigurna da neće biti još jedne generacije bebica čiji će se životi završiti pod točkovima nečijeg automobila – kaže Tamara.
Da sterilizacija nije samo sredstvo kojim se kontroliše populacija maca na ulici objasnila nam je veterinarka Sandra Nikolić zaposlena u Veterinarskoj stanici Novi Sad.
– Kastracija mužjaka jako je bitna zato što se, kada osete polni nagon u potrazi za mačkama, upuštaju u borbe sa drugim mačorima. Oni u tim međusobnim borbama dobiju zarazne bolesti kao što su mačja sida i mačja leukemija, za koje, nažalost, nemamo ni leka ni vakcine – rekla je doktorka Nikolić. Ona je takođe objasnila da se ranom sterilizacijom ženki može sprečiti obolevanje od tumora mlečnih žlezda i gnojnog zapaljenja materice, od kojih mace obolevaju najčešće već posle prvog okota.
Ipak, veliki je broj onih koji svoji mace ne sterilišu. Dok jedni navode da ne žele svojim ljubimcima da „uskrate ono što je priroda odredila“, drugima problem predstavlja cena zahvata i mišljenja su da pojedini veterinari na ovim operacijama „bezobrazno profitiraju“.
– Nekima je očigledno lakše da godišnje tri puta bacaju mačiće u kontejnere i kanale, nego da jednom izdvoje novac za sterilizaciju zarad zdravlja svog ljubimca. Očigledno je da takve ljude ne grize savest zbog nekoliko desetina ubijenih živih bića, ali ne bi sebi mogli da oproste ukoliko bi svome ljubimcu „uskratili plodnost“ - ogorčena je Tamara. Ima i onih koji svoju macu ne žele da izlože prevelikom riziku, kao što je penzionerka Svetlana.
– Mojoj prijateljici je maca uginula posle sterilizacije i strahujem da će se to dogoditi i mojoj mezimici – rekla je gospođa Svetlana, objasnivši da mnogi veterinari ne obavljaju detaljan lekarski pregled pre nego što mački daju anesteziju kako bi obavili zahvat. Dešava se da maca teško podnosi anesteziju ukoliko je bolesna ili prestara, pa može da ugine dok je još u anesteziji.
Veterinari objašnjavaju da su takvi slučajevi ipak retki i da su kastracija i sterilizacija rutinske operacije, pri čemu se životinji odstranjuju reproduktivni organi. Macama se posle operacije stavlja plastični okovratnik, kako zubima ne bi kidale konce sa rane koje veterinar uklanja posle nekoliko dana. I macama i njihovim vlasnicima najteži je period posle operacije koji je potreban za oporavljanje od anestezije, jer je veoma bitno da maca u takvom stanju miruje.
– Mačke su kućni ljubimci, ne divlje životinje. Samim tim, one nisu za ulični život. Nažalost, mnogi ne shvataju da je sterilizacija zapravo human čin prema ovim životinjama – zaključuje doktorka Nikolić.
Iako se brojna udruženja za zaštitu životinja trude da podignu nivo svesti o važnosti humanog postupanja prema životinjama, nudeći tako besplatne sterilizacije uličnih mačaka i pasa, kao i udomljavanje napuštenih životinja uz obavezan ugovor o odgovornom vlasništvu, na ulicama je još uvek previše napuštenih životinja kojima je uskraćena ljubav i pažnja.
Nema komentara