Bliže se praznici, a sa njima i povećanje decibela u urbanim sredinama. Petarde su neizostavni deo dekora novogodišnjih praznika, a u rukama mališana, nažalost, i opasne „igračke“.
foto: deviantart.net
Po stavki 24. Zakona o zaštiti potrošača, uz zabranu prodaje alkoholnih pića i duvanskih proizvoda, ove godine dodata je i zabrana prodaje pirotehničkih sredstava licima mlađim od 18 godina.
„Deca ne mogu da kupuju pirotehniku bez prisustva roditelja ili punoletnog lica. Kada dođu sa roditeljima, slobodan im je izbor. Uglavnom kupuju one manje petarde, a kada dođu sa roditeljima i one veće.” - izjavljuje Branislav Kantarčić, prodavac pirotehnike iz Novog Sada.
„Upotreba slabih petardi, kao i poludinamitskih i dinamitskih dozvoljena je svim građanima ukoliko su legalno nabavljena i poseduju rešenje MUP-a Republika Srbije, a za korišćenje vatrometa i drugih pirotehničkih sredstava koje se koriste kod različitih manifestacija, ovlašćeno lice mora da ima specifičnu dozvolu.” - objašnjava šef Odseka za vanredne situacije Dragoslav Durkalić:
– Poludinamitske i dinamitske petarde mogu se prodavati samo osobama starijim od 18 godina, a slabije petarde se mogu prodavati i mlađima.Na svakom pirotehničkom sredstvu mora se nalaziti deklaracija sa nazivom sredstva, nazivom i adresom proizvođača ili uvoznika i broj rešenja kojim je odobreno stavljanje u promet. Za svaku vrstu prodatog pirotehničkog sredstva, izdaje se uputsvo na koji način i pod kojim uslovima se može koristiti.
Prema rečima Durkalića, kazne za nelegalnu prodaju i korišćenje pirotehničkih sredstava uređene su Zakonom o prometu eksplozivnih materija i Zakonom o javnom redu i miru:
– Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava iznose od 200.000 do 2.000.000 dinara za pravno lice, a od 20.000 do 200.000 dinara za odgovorno lice. Lice koje neovlašćeno pali rakete ili drugi eksplozivni materijal i time remeti javni red i mir, kazniće se novčanom kaznom do 20.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana. Roditelj ili staratelj maloletnika koji nije vršio nadzor nad svojim detetom kazniće se novčanom kaznom do 30.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.
foko: wikimedia.org
Ni Novosađani ne mogu da ostanu ravnodušni pored pretpraznične buke. Učiteljica Nada Stamenković smatra da upotreba pirotehnike nije jedini način za iskazivanje slavlja:
„Koliko god to bilo zabavno maloj deci, često dovodi do fatalnih posledica i neprijatno je za slušanje. Bilo bi lepo kada bi to moglo na neki način da se kontroliše i da zakon više obrati pažnju na ilegalnu prodaju, a takođe i prodaju maloletnim licima.” - izjavljuje ona.
Za one koji pokrivaju uši na zvuk petardi, na snazi stoji Pravilnik o dozvoljenom nivou buke u životnoj sredini sa članom 2, koji nalaže da je dozvoljen nivo buke izvan zgrade 40 decibela danju, a 35 decibela noću.
Urgentne ambulante su, nažalost, poslednje stajalište onoga ko je odlučio da bude neoprezan sa pirotehničkim sredstvima. Nešto o ovoj nimalo zabavnoj strani bacanja petardi, za Odjek govori dr Jovana Koprivica iz Opšte bolnice Vrbas:
„Najčešće povrede su opekotine, razderotine kože i tkiva, povrede potkožnog tkiva i mišića, ali i prelomi kostiju i povrede tetiva. Uglavnom stradaju prsti na šaci, podlaktica, lice, oči, ali i uši. Oči najčešće stradaju od sitnih čestica petardi i raketa, a posledice mogu biti fatalne za integritet oka.” - objašnjava dr Jovana Koprivica i dodaje da od upotrebe pirotehnike stradaju uglavnom deca od pet do sedam i od četrnaest do osamnaest godina, ali neretko i njihovi roditelji.
Nema komentara