Asocijacija „Studentski front“ predala je Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja peticiju za ukidanje Bolonjskog sistema. Peticiju je potpisalo 30.000 studenata sa univerziteta u Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu i Prištini.
foto: sfedu.ru
Ovu informaciju potvrdio je Tanjugu član sekretarija „Studentskog fronta“ Kosta Ristić:
- Tražimo momentalno ukidanje Bolonjske deklaracije i njenog primenjivanja iz više razloga, a jedan od njih je to što su studenti dodatno opterećeni, ima mnogo onih koji moraju da rade da bi platili školarinu, a Bolonja ih pritiska da stalno budu na predavanjima, dok obrazovanje postaje manje kvalitetno - rekao je Kostić za Tanjug.
On je dodao da obrazovanje danas predstavlja „neku vrstu kratkog kursa“ kako bi se što pre došlo do tržišta rada i tvrdi da je većina studenata protiv ove deklaracije. Takođe, Kostić je naveo primer zemalja poput Rusije, Belorusije i Kine u kojima se ovaj sistem obrazovanja ne sprovodi, a gde je broj kvalifikovanih, kako on navodi, preko 50 posto.
Kostić međutim nije naveo činjenicu da, iako u ovim državama ne važi Bolonjski sistem, mnoge države su se odlučile za sistem sličan Bolonji, pa je tako u Rusiji 2003. započeta reforma visokog obrazovanja po ugledu na Bolonjsku deklaraciju.
Kao ilustraciju stanja u Evropi, on je izjavio da se Bolonja ne sprovodi ni u 14 evropskih zemalja.
Ukoliko Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja odluči da je za studente najbolja solucija ukidanje ove deklaracije na prostoru Republike Srbije, dovešće se u pitanje mogućnost zapošljavanja na području Evropske unije, mobilnost studenata kao i mnoge druge pogodnosti zbog kojih je Bolonjska deklaracija i osmišljena.
Bez obzira na sve to, asocijacija smatra da se, prenosi Kostić, ne vodi računa o kvalitetu obrazovanja i da studenti zato treba da se pokrenu.
Prema anketi koju je sproveo „Univerzitetski Odjek“ mišljenje studenata o Bolonji je podeljeno. Deo ispitanika podržava ovaj sistem ali smatra da je Bolonja loše sprovedena u našoj državi, navodeći da bi sve bilo u redu ukoliko bi se ceo sistem bolje organizovao i ukoliko bi se Bolonja sprovela do kraja.
Deo studenata koji ne podržava Bolonjski sistem kao glavne razloge za negativan stav prema njemu navodi opterećenje koje imaju studenti zbog redovnih predavanja i lošu organizovanost po pitanju kolokvijuma i bodovanja studentskog rada, koje se ogleda u predispitnim obavezama.
Bolonjska deklaracija zajednička je deklaracija ministara obrazovanja potpisana u Bolonji 1999. godine i odnosi se na reformu sistema visokog obrazovanja Evrope.
Nema komentara