Nacionalni prosvetni savet (NPS) usvojio je predlog mera za unapređenje nastave fizičkog vaspitanja koji, između ostalog, predviđa i ponovno uvođenje obaveznih sportskih aktivnosti na državne fakultete.
Prema podacima iznetim u Uredbi o Nacionalnom programu prevencije, lečenja i kontrole kardiovaskularnih bolesti u Republici Srbiji do 2020. godine, skoro trećina odraslog stanovništva puši, petina je gojazna, a čak 74,3 odsto stanovništva nije fizički aktivno. Stoga, fizičko vaspitanje nije značajno samo za zdravlje, već i za psihički i fizički razvoj mladih ljudi, mišljenje je profesora novosadskog Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, dr Branka Krsmanovića:
- Studentima je rekreacija značajna prvenstveno zbog potrebe da se promeni aktivnost posle intelektualnog rada, ali i da bi se više socijalizovali. Pokazalo se da studenti koji vežbaju imaju bolju kondiciju, bolje uče i bolji su studenti, a postoji i težnja da pravilno iskoriste svoje vreme, umesto da sede po kafićima i igraonicama - rekao je Krsmanović.
U Srbiji je od 1963. do 1998. bila organizovana redovna nastava fizičkog vaspitanja na fakultetima, gde su se studenti opredeljivali za sport kojim žele da se bave, između plivanja, pešačenja i klizanja. Nastava je ukinuta zbog nedostatka materijalnih sredstava, prvenstveno zbog finansijskih poteškoća oko iznajmljivanja objekata radi rekreacije studenata. Trenutno, samo Ekonomski fakultet u Novom Sadu u programu ima Sport i fizičko vaspitanje, kao obavezan predmet koji ne ulazi u prosek.
U predlogu mera, NPS predlaže da se ujednače prostorno-tehnički uslovi za realizaciju nastave fizičkog vaspitanja na teritoriji čitave Srbije. Predlažu i sastavljanje timova koji će pratiti konkurse za sredstva Evropske Unije namenjena za izgradnju i opremanje školskih sportskih objekata, kao i da se prilikom planiranja i finansiranja uključe i druga ministarstva osim Ministarstva omladine i sporta. Među predlozima stoji da se takva nastava uvede kao izborni predmet na svim godinama studija i da se definiše sistem univerzitetskog sporta. Takođe predlažu izgradnju sportsko-rekreativnih centara pri fakultetima, kao i centara za usavršavanje profesora fizičkog vaspitanja za rad sa studentima.
Upitani za mišljenje o ponovnom uvođenju rekreacije na fakultet, novosadski studenti su većinom podržali takvu inicijativu, smatrajući da bi im dobro došao podstrek na fizičku aktivnost. Neki od njih su ipak izrazili zabrinutost, istakavši da su studenti i ovako puni obaveza na fakultetu i da nemaju dovoljno slobodnog vremena.
Nema komentara