Raste interesovanje za kineski jezik

autor: Dragana Varoščić 0

U poslednjih nekoliko godina sve su primetniji oglasi škola stranih jezika sa ponudom kineskog jezika. Iako je ovaj jezik sasvim različit od svih evropskih, zainteresovanost za njega i te kako postoji. 

foto: Filozofski fakultet Novi Sad

Kineski jezik pripada porodici sino-tibetanskih jezika. Postoji mnogo različitih dijalekata, koji se toliko mogu razlikovati da se govornici međusobno uopšte ne razumeju. Kako je Kina najmnogoljudnija zemlja, kineski jezik je samim tim najzastupljeniji jezik na svetu. Procenjuje se da je jednoj petini svetske populacije maternji jezik jedna od varijacija kineskog.

Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu već četiri godine postoji nastava kineskog jezika za studente, ali i za sve ostale zainteresovane građane. Zbog velike interesovanja otvoren je i Konfucijev institut, pa je tako Novi Sad među 600 gradova u svetu u kojima postoji ovaj kulturni centar. Cilj otvaranja Konfucijevog centra je razmena studenata, unapređenje ekonomske saradnje, ali i upoznavanje sa kineskom kulturom, kulturom čaja i sa kineskom filozofijom. Na fakultetu se nadaju da će kroz koju godinu biti uslova da se otvori i departman za sinologiju, odnosno za izučavanje kineskog jezika i kulture.

„Ovde su svi dobrodošli, od studenata fakulteta pa do sugrađana koji žele da upoznaju našu kuluturu. Mi ovde promovišemo svoj jezik, kulturu i običaje. Takođe, vrlo smo zainteresovani da se upoznamo i sa vašim jezikom i običajima“, otkriva studentkinja iz Kine.

U praksi se pokazalo da su studenti najviše zainteresovani za učenje kineskog jezika. Neki od razloga su uglavnom vezani za posao, a zatim i za upoznavanje kulture ove daleke zemlje. Nekima je zanimljivo kinesko pismo, s obzirom na to da svaki znak predstavlja određeni pojam, pa odlaze na kurseve kako bi ovladali osnovama ovog ideografskog pisma. Studenti ističu da rado počinju sa učenjem istočnih jezika, jer su različiti od svih onih koje su mogli da uče u školama.

„Prvi motiv je to što studiram međunarodnu ekonomiju i što me zanima međunarodno poslovanje, a Kina je, kao najbrže rastuća ekonomija, najbolja odluka. Nakon toga, kada sam se upoznao sa jezikom, počeo sam da se zanimam i za njihovu kulturu“, kaže student ekonomije Stefan Dujović. 

foto: Filozofski fakultet Novi Sad

U školama stranih jezika imaju različita mišljenja o potrebi učenja kineskog. Neki smatraju da jezik još uvek nije toliko rasprostranjen u našim krajevima, dok drugi primećuju njegovu ekspanziju na tržištu. Ističu da su zainteresovani većinom mlađi ljudi, studenti, i da za sada još uvek nisu imali dečije grupe. Polaznici kurseva su i oni koji putuju u Kinu, pa se spremaju nekoliko meseci kako bi naučili najosnovnije fraze koje će im olakšati sporazumevanje.

„Nikada nismo imali dovoljno zainteresovanih da sastavimo grupu. Bilo je svega nekoliko zainteresovanih na godišnjem nivou, pa u ponudi kurseva nemamo više kineski jezik“, objašnjavaju u školi stranih jezika „Lingua“.

„Uglavnom su to individualni polasci, jer nema dovoljno zainteresovanih za grupu, ali svakako je primetan porast zaineteresovanih. Sada imamo i tridesetak polaznika godišnje. Ljudi dolaze i jednostavno kažu 'Trebaće mi kineski', a neki čak i nemaju poseban motiv za učenje“, ističu u „Eduka centru“.

Nema komentara

Napišite komentar