Darenu Aronovskom (Darren Aronofsky) mora se priznati umetnička hrabrost na odluci da realizuje svoju želju iz detinjstva i napravi film o Nojevoj barci. Sa druge strane, nedostatak informacija ostavlja mnogo prostora napetim momentima drame koji su potpuno u skladu sa apokaliptičnom prirodom priče.
foto: imax.com
U samoj Bibliji priča o potopu nije previše opširno ispričana i ne obiluje detaljima, a Nojeva barka spominje se u većini religija na svetu. Ovo direktno ukazuje na to da je film unapred osuđen na mnoštvo kritika i analiza vernika širom sveta.
Scenaristi Aronovski i Ari Hendel (Ari Handel), koji su ranije zajedno radili na filmovima kao što su „Rekvijem za san“ (Requiem for a dream, 2000) i „Crni labud“ (Black Swan, 2010), između ostalih, fino su iskoristili ovaj prostor dostavljajući scenario koji takođe ostaje verodostojan originalnoj priči o Nojevoj barci. Taj scenario, ipak, pada na najvažnijem delu – samim dijalozima. Priča sama po sebi je odlična, međutim, loše ispričana.
Drastična i iznenadna tranzicija motiva likova je zahvaljujući lošim dijalozima izuzetno neuverljivo i nerealno predstavljena, i dodatno pogoršana užasnom glumom Logana Lermana u ulozi Nojevog sina Hama i jednodimenzionalnog Reja Vinstouna (Ray Winstone) u ulozi glavnog negativca, Tubal-Kaina. Preslabe dijaloge podnošljivim uspevaju da učine samo Rasel Krou (Russell Crowe), Dženifer Koneli (Jennifer Connelly) i Entoni Hopkins (Anthony Hopkins), dok je Ema Votson (Emma Watson) povremeno slaba, a povremeno odlična u svojoj ulozi.
foto: forbes.com
Specijalni efekti su novi (i to najmanje očekivan) problem, naročito u slučaju životinja. Shvatljivo je da na setu filma ne može da se napravi zoološki vrt, međutim, apsolutno svaka životinja koja se pojavi na platnu izuzetno je neuverljivog izgleda i potpuno je očigledno da je u pitanju kompjuterska animacija. Neuverljivost ne izostaje ni u prikazu palih anđela koji pomažu Noju da sagradi barku.
Aronovski je opisao kako je njihov izgled inspirisan šestokrilim anđelima serafimima, galebovima zarobljenim u nafti i baletanima koji imaju cigle zakačene za noge, što treba da dočara njihovu anđeosku formu ali i zarobljenost i vezanost za zemlju. Još jednom, u pitanju je odlična osnova sa lošom realizacijom jer u krajnjoj liniji postignut je izgled zarđalog transformera. Nisu u pitanju jeftini specijalni efekti, i recimo i da je želja bila da pojedini delovi filma deluju kao animacija, ali i sa tim, efekti izlaze iz okvira dobrog ukusa i nisu dostojni budžeta i ideje filma kao epskog blokbastera za pamćenje.
Generalni i najjači utisak ostaje da je u pitanju odlična ideja na papiru koja je, bez preterivanja, užasno pretočena u film, i čak ni vrhunska postava glumaca ni solidna priča i poruka u celini ne uspevaju da izvuku ovo ostvarenje.
50/100
Nema komentara