Studenti i profesori Odseka za istoriju Filozofskog Fakulteta u Novom Sadu od početka oktobra testiraju društvenu igru koji su sami napravili. Oni su pre dve godine započeli ovaj projekat sa željom da izađu iz okvira uobičajenog rada na fakultetu. Igra stavlja igrače u ulogu sukobljenih generala koji imaju samo jedan zadatak – da u potpunosti unište protivnikovu vojsku.
Nakon dve godine proučavanja, testiranja, menjanja i prilagođavanja ova igra je konačno privedena kraju. Pod nazivom „Arena Civilizacija“ nova igra je prvi put ugledala svetlost dana na festivalu nauke i obrazovanja 2016. godine gde je prvi put zvanično i mogla da se isproba. Trenutno je u toku finalno testiranje igre pošto je ona i dalje u test fazi ali se u skorijem roku očekuje i konačna verzija ove društvene igre.
Naš sagovornik ovim povodom je docent na Odseku za istoriju i jedan od pokretača ove ideje, profesor Svetozar Boškov. On nam je govorio o procesu pravljenja igre, njenim kreatorima kao i o osnovnim smernicama koje su nam neophodne kako bismo igrali ovu igru.
Odakle je potekla ideja za stvaranje ove igre?
Ideja je potekla od Centra za istorijska istraživanja (CII) Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Profesori Odseka za istoriju su dali studentima opciju da predlože nešto, čime bi mogli da se bave u budućnosti, a da to ne bude samo istorija, što dalje znači da treba da primene svoje znanje na neke druge aspekte. U tim razgovorima studenti su odlučili da naprave dve društvene igrice od kojih je jedna završena. Znanje koje su stekli na Odseku za istoriju su primenili na nečemu što ne spada u uobičajena zanimanja, dakle nešto potpuno novo i nešto van onoga za šta se spremaju.
Da li nam možete reći ko je učestvovao u pravljenu igre?
U ostvarivanju projekta smo učestvovali profesor Boris Stojkovski i ja zajedno sa deset studenata istorije. To je bio jedan kratkoročni projekat Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj sa ciljem da se napravi edukativno-didaktička društvena igra uz koju će deca učiti istoriju.
Kako je tekao proces pravljenja igre?
Sam proces se odvijao u dve faze. Prva faza je bila osmišljavanje šta ustvari želimo da uradimo i kada smo došli do osnovne ideje, kako to treba da izgleda. Želeli smo da u igri izbegnemo ulogu sreće što znači da je trebalo uglavnom da igra ulogu znanje. Svi parametri treba da budu unapred određeni a od igrača koji igra igricu zavisi kako će on ta pravila i ta unapred određena svojstva da primeni. To je bila osnovna ideja koja se razvijala kroz godinu dana i izgled igre sa početka i sada se drastično promenio. Nakon toga je naišao period od jedno 4 meseca gde su profesori koji su bili angažovani na tom kratkoročnom projektu dobili zadatak da prouče sve one jedinice koje su nam poznate iz antičkog perioda i da odaberu one koje bi mogle da karakterišu svaku civilizaciju antičkog doba. Cilj je bio da iz svake civilizacije imamo jednog ratnika koji bi mogao da se primeni u ovoj igri. Zatim smo odlučili da geografski uokvirimo šta to želimo uzimajući Mesopotamiju, Egipat, Grčku i Rim. Naravno pored njih, tu su i varvarske jedinice koje su takođe bile deo antičkog sveta. Posle toga smo vremenski period ograničili otprilike na kraj Rima ali pošto planiramo da napravimo i drugi deo ove igrice koji će biti posvećen srednjem veku nismo mešali te jedinice. Namera je bila da jedinice budu pešadija, konjica i specijalne jedinice i tako je igra i podeljena. Ideja se dalje razvijala tako što je proučavana najbolja stručna literatura koja se bavi ovim periodima i na osnovu koje su napravljeni vojnici, njihove specifične sposobnosti, ograničenja i pravila kretanja. Sve je autentično.
Da li nam možete reći koja su pravila ove igre?
Igra je zapravo prikaz bitke. Uvek je igraju dva igrača, dva generala, jedan protiv drugog. Na početku igre oni moraju da odaberu jednog od ponuđenih šest generala. Trenutno je šest, ali ćemo u konačnoj verziji verovatno imati više. Ponuđeni su: Hanibal, Aleksandar Veliki, Kserks, Kleopartra, Cezar i Leonida. Posle toga igrači iz tri grupe vojske biraju svoju vojsku. Da pojasnim, vojska je podeljena na kontaktne trupe poput pešadije koja deluje samo u svojoj blizini, dometne trupe – onih koje deluju dalje od mesta na kojem se nalaze i specijalne trupe. To je osnovna podela. Postoji jedna tabla na kojoj se igra koja ima šestougaona polja po kojima se vojske kreću. Vojske se kreću po volji igrača ali svaka vojska ima unapred određene vrednosti van kojih ne može da izađe. Oni se sa svojim trupama sukobljavaju i na kraju je pobednik onaj koji uništi svu protivnikovu vojsku. Treba napomenuti i da igra ima tri nivoa. Prvi nivo za decu od 10 do 12 godina, drugi nivo za decu od 12 do 14 godina i treći nivo za starije od 14.
Kada možemo očekivati potpunu verziju?
Nadamo se da bismo mogli negde početkom 2017. godine da imamo konačnu verziju igrice i da će tada ona konačno biti i u prodaji. Ali pre nego što igra bude puštena u prodaju mi ćemo organizovati promociju ove igre na Filozofskom Fakultetu gde ćemo sve ovo o čemu smo mi sada razgovarali predstaviti korak po korak uz predstavljanje svih studenata i profesora koji su dali svoj doprinos stvaranju igre.
Kada i gde se „Arena civilizacija“ može isprobati?
Trenutno CII igru testira svaki četvrtak u 17.15 sve do 15. decembra. Otprilike od 17.15 do 20.15 smo u prostorijama CII, u kabinetu 353 na Odseku za istoriju Filozofskog fakulteta. Svi su dobrodošli da igru probaju,a imamo na raspolaganju pet tabli za igru tako da igru može igrati najviše deset ljudi u isto vreme.
Nema komentara