EU Info point Novi Sad organizovao je u Kulturnom centru tribinu „Žene liderke“ povodom marta, meseca žena, sa akcentovanjem rodne ravnopravnosti i ženskih prava.
Među učesnicama tribine izabrane su žene koje su zabeležile veliki uspeh u svojim karijerama kao liderke, među kojima su narodna poslanica Gordana Čomić, profesorica ekonomije i nekadašnja retorka univerziteta Fuada Stanković, upravnica galerije Matice srpske Tijana Bugarski i vlasnica „Viva dance“ studija Gordana Oreščanin.
Učesnice tribine govorile su o svojim različitim iskustima u karijeri iz oblasti politike, umetnosti, obrazovanja i plesa. Iako su njihova iskustva bila različita, sve četiri učesnice složile su se da je ključ ostvarenosti u bilo kom poslu – odluka.
- Žene su potrebne politici jer muškarci nisu svesni posledca jedne političke odluke, zato oni ne mogu sami. Žene su potrebne politici pre svega jer politka je briga o društvu, rekla je Čomić koja je na poziciji zamenice predsednika Demokratske stranke.
Na temu da je svaka dobra odluka početak uspeha, Oreščaninova je nagovestila da najpre treba definisati šta je uspeh:
- Definicija uspeha je individualna, svako treba da postavi sebi neki cilj. Jedina prepreka može da bude kratkovidost, ali ako promenite ugao gledanja, videćete rešenje.
Na pitanje kako nakon ostvarenog cilja dolaska na željenu poziciju, tu poziciju i održati, gospođa Bugarski je naglasila da je to uvek borba:
- Svaki dan je borba sa sobom i ljudima, cilj je izvući iz svakoga najviše.
Tokom davanja primera svog rada u muzeju, istakla je da je jako važna podrška zaposlenih i da svaka odluka da se nešto promeni na bolje mora biti podržana.
Zaključak da zapravo uspeh liderki ne leži na njihovim ličnim željama, već u želji da se nešto promeni, istakla je Stankovićeva:
- Liderke su one koje pokreću inicijativu, malo je onih koje hoće da nešto menjaju, za tako nešto treba samopouzdanje, koje se stiče trudom i inteligencijom - zaključila je bivša profesorica ekonomije i retorka univerziteta Fuada Stanković.
Prema rezultatima istraživanja u Srbiji među nezaposlenima čak 60 odsto žena. Takođe, među visokoobrazovanom radnom snagom, žene sa visokim obrazovanjem zarađuju manje od muškaraca istog obrazovnog profila. Međutim, u parlamentu Srbije procenat žena veći je nego u nekim razvijenijim evropskim zemljama poput Velike Britanije, Švajcarske i Italije.
Nema komentara