Seksualne radnice dobile su priliku da koriste novootvoreno svratište u Novom Sadu. Posle godinu i po dana od zatvaranja prvog svratišta ovog tipa na teritoriji Novog Sada, uz finansijsku pomoć Evropske unije, otvoreno je novo, uređeno prema švedskom modelu.
foto: Miloš Čeman
Udruženje „Prevent”, koje je inicijator otvaranja ovog svratišta, prvi put je sarađivalo sa Evropskom unijom na ovom projektu i kako navode iz te organizacije, ovaj model bi trebao da zaživi i u ostalim gradovima Srbije.
Kako kaže predsednik ovog udruženja Nebojša Đurasović, dnevna poseta svratišta je, za sada, do pet devojaka dnevno, ali da su one vrlo zadovoljne onim što im se ovde pruža.
– Ovde mogu da dobiju savete psihologa, socijalnog radnika i pravnika, a kada svratište bude potpuno opremljeno, moći će da se testiraju na HIV, da obave ginekološke i druge preglede, kao i da održavaju ličnu higijenu– navodi Djurasović.
Iako ilegalna, prostitucija je široko rasprostranjena. Prema rezultatima Republičkog zavoda za statistiku, seksualnih radnica je pre deset godina bilo oko 5.000, a smatra se da ih je danas mnogo više. U Novom Sadu, taj broj se kreće i do nekoliko stotina devojaka koje se bave ovom ilegalnom delatnošću.
Ono što predsednik „Preventa” smatra najvećim problemom jeste to da, ilegalnost ograničava i kontrolu zdravlja seksualnih radnica i da bi ova delatnost trebala da se dekriminalizuje, kao što su to učinile neke evropske države poput Švedske, na osnovu čijeg modela je nastalo ovo svratište.
– Na državi je da odluči na koji način će da uredi ovakve ilegalne radnje i da reši probleme sa kojima se susreću te devojke, a na prvom mestu je zdravstvena zaštita i prevencija, a to je ono što im mi pružamo ovde– rekao je Đurasović.
foto: Miloš Čeman
Jelena Grubor, organizatorka socijalizacije sa kojom se korisnice ovog svratišta prve susreću, kaže da je profil devojaka koje dolaze da zatraže pomoć veoma zabrinavajući i da je dobro što postoji ovakav vid pomoći.
– To su uglavnom pripadnice romske nacionalne zajednice koje nemaju ni socijalnu ni zdravstvenu zaštitu, prilično su neposvećene sebi i koriste psihoaktivne supstance. Mi ih dočekujemo, razgovaramo sa njima, upućujemo ih na odgovarajuće institucije, delimo im sredstva za kontracepciju i dajemo im priliku da koriste usluge održavanja lične higijene i socijalne zaštite– navela je Gruborova.
Kako navode u svratištu, uspeli su svojim radom da povećaju korišćenje kondoma sa 30 na 90 odsto. Građani Novog Sada smatraju da bi država prvenstveno trebala da uvede kontrolu ovakve vrste delatnosti, ali da je svratište odličan primer prevencije i zaštite tih devojaka.
Jedan od anketiranih sugrađana Aleksandar Crepulja kaže kako svratište treba da postoji u svakom gradu i da na taj način može da se vodi evidencija i kontrola ove ilegalne radnje.
– Tim devojkama prvenstveno treba pružiti pomoć u vidu zdravstvene, ali i socijalne nege. Ko zna na koji način su one dospele tu i to ne treba dovoditi u pitanje. Treba, naravno, porazgovarati o tome sa njima, ali prvenstveno svrha svratišta je da im se pruži pomoć i adekvatna zaštita radi prevencije bolesti koje se ovim putem najviše šire– rekao je Crepulja.
Nema komentara