Zašto se protestuje svuda u regionu?

autor: Ana Đurić 0

Tokom prethodnih nekoliko meseci dešavanja u Srbiji su obeležili mnogobrojni studentski protesti, blokade, šetnje i sveobuhvatna atmosfera bunta. U mnogim gradovima naše države desili su se protesti koji broje do sada nezapamćen broj prisutnih. Studentski bunt inspirisan tugom zbog žrtava korupcije je odjeknuo ne samo širom Srbije, već i širom regiona. Ta situacija poteže pitanje da li su veliki protesti u Srbiji inspirisali neke od protesta koje trenutno obeležavaju javnost u zemljama u okolini Srbije?

 

Kako je inicijalna kapisla studentskih protesta u Srbiji tragedija koja se dogodila prvog novembra prošle godine u Novom Sadu i odnela 16 života, nažalost, tako i nemiri u Severnoj Makedoniji počinju zbog velike tragedije koja se desila 16. marta u diskoteci u Kočanima i odnela 59 života, dok je više od 155 ljudi povređeno. S obzirom na to da je kasnija istraga potvrdila da se i u ovom slučaju radi o korupciji, na transparentima u Srbiji i Severnoj Makedoniji počinju da se javljaju slične poruke.

 

Foto: N1

 

Takođe, pored odgovornosti za ovu tragediju, građani Severne Makedonije traže i prestanak zloupotrebe žrtava u političke svrhe, kakvu je učinio predsednik Srbije. Naime, on je posetio pacijente koji su povređeni u požaru u Kočanima, a koji borave na intenzivnoj nezi. Svojom posetom kada je u prostoriju uveo i kamere, mogao je ozbiljno da ošteti oporavak povređenih ljudi, s obzirom na to da su na intenzivnoj nezi strogo zabranjene posete. Talas protesta tek je započet, a ova tragedija bila je okidač i za rešavanje mnogih drugih građanskih i studentskih problema u Severnoj Makedoniji.

 

Dešavanja u Hrvatskoj trenutno su obeležena štrajkovima prosvetnih radnika, slično kao i u Srbiji. Jednodnevni štrajk upozorenja 19. marta organizovali su sindikati ,,Preporod“, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, a u njemu je učestvovalo 93% škola u Hrvatskoj. Oni štrajkuju zbog nezavidnog položaja prosvetnih radnika koji su, kako navode, degradirani sistemom koeficienata plate. Isto kao i u Srbiji, prosvetari koji štrajkuju naleteli su na pritisak sa druge strane, kada je Vlada Hrvatske najavila da će plate biti smanjene svim prosvetnim radnicima koji štrajkuju.

 

Situaciju u Crnoj Gori, nažalost, obeležava tragedija koja odnosi mnogo žrtava koja postaje okidač protesta. Masovno ubistvo na Cetinju desilo se 12. avgusta 2022. godine, kada je ubijeno desetoro ljudi. Iako je ta tragedija izazvala pokret za bolje regulative vezane za bezbednost u Crnoj Gori, one većinski nisu usvojene i ove godine, prvog januara, desilo se još jedni masovno ubistvo u kom je stradalo trinaestoro ljudi. Tragedija je ovaj put izazvale i građanske i studentske proteste i blokade saobraćaja u januaru i februaru. Slično kao i u Srbiji, protesti i tragedija koja je pokrenula talas protesta dovela je do organizovanja od strane studenata, čega je primer neformalna grupa studenata ,,Kamo sjutra“, koja je formirana uoči tragedije prvog januara.

 

Početkom 2025. godine su se takođe dogodili protesti i u Sloveniji, čiji su motivi imaju dosta povezani sa protestima u Srbiji. Naime, studenti i građani su protestovali u Ljubljani nakon što je gradonačelnik tog grada, Zoran Janković, javno podržao predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Okupljeni su zahtevali da gradonačelnik da podršku studentima u Srbiji koji su blokirali svoje fakultete, kao i da se javno izvini zbog podrške predsedniku Srbije. Iako su protesti bili masovni, gradonačelnik je izjavio da ostaje pri onome što je rekao.

 

Foto: N1

 

U više gradova u Grčkoj građani su organizovali proteste zbog dvogodišnjice velike železničke nesreće koja se dogodila 28. februara 2023. godine kada je u sudaru vozova poginulo 57 ljudi, dok je bilo više desetina povređenih. Isto kao i u Srbiji, oni zahtevaju preuzimanje odgovornosti od strane nadležnih, i nastavljaju da se bore protiv korupcije u njihovoj zemlji.

 

Celokupna trenutna slika javnosti u celom regionu pokazuje da su dešavanja silom prilika vrlo podudarna. Ogroman studentski bunt u Srbiji nije samo okidač političkih promena i nezapamćenih protesta u našoj zemlji, već i pokretač protesta i bunta u susednim zemljama, koje su takođe prošle kroz tragedije koje su poslužile kao kap koja preliva čašu i izaziva protestovanje zarad rešavanja i nekih problema koji nisu nužno vezani za tragediju, što prikazuje evidentno nezadovoljstvo građana koje se gomila dok se ne desi tragedija koja je dovoljno jaka da pokrene lavinu.

    Napišite komentar


Nema komentara

Napišite komentar