Godišnje nagrade za istraživačko novinarstvo, koje dodeljuju Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Ambasada SAD-a u Srbiji, uručene su novinarima Adamu Santovcu, Slobodanu Georgievu, Milici Stojanović i Perici Gunjiću, za izuzetna dostignuća na polju istraživačkog novinarstva u tri kategorije.
Ambasador SAD-a u Srbiji Majkl Kirbi otvorio je desetu dodelu godišnjih nagrada rečima da mediji u potrazi za istinom moraju da postavljaju teška pitanja premijerima, ambasadorima, zaštitnicima građana i drugim predstavnicima institucija. On je uporedio istraživačkog novinara sa obadom, koji, iako ponekad ubode tamo gde najviše boli, sve to čini isključivo u službi istine.
„Profesionalci u medijima ne bi trebalo da budu strana koja sprovodi lov na veštice i da proganjaju, ne bi trebalo da se pitanjima od javnog značaja služe kao paravanom za kampanje iz ličnog interesa“, rekao je Kirbi i dodao da je zadovoljan što prisustvuje događaju na kojem se nagrađuju srpski i američki zajednički „obad“, odnosno mediji.
Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović istakao je da ova nagrada predstavlja motivaciju za novinare, koji žele da se pozabave pitanjima i odgovorima koji nisu uvek laki i bezbedni.
„Istraživačko novinarstvo je veoma važno za društvo u celini, čak i kad deo javnosti histerično reaguje na njegove rezultate“, zaključio je Obradović ističući da takvo novinarstvo danas dobija na značaju pogotovo zato što je na suprotnoj strani od novinarstva koje vrši hajku i osudu ljudi.
Novinar televizije N1 Adam Santovac dobitnik je nagrade u kategoriji elektronski mediji, za emisiju Jalovište neodgovornosti, u kojoj je istražio problem izlivanja toksične jalovine iz rudnika kod Krupnja. Santovac je izrazio veliko zadovoljstvo, jer je njegova emisija uspela da spoji ono formalno i suštinski.
„Moja emisija je nagrađena za to što se bavi suštinskim problemom ljudi, životne sredine i njihovog zdravlja. Ona pokazuje fenomen našeg društva, to jest, kako se mi odnosimo prema tako ozbiljnim problemima“, rekao je Santovac i dodao da mu je drago što može da se bavi novinarstvom u Srbiji, jer može da uključi i srce i razum u tome što radi.
Ovogodišnji dobitnici nagrade u kategoriji onlajn mediji su novinarka Milica Stojanović i njen kolega Perica Gunjić, kojima je nagrada uručena za serijal tekstova o prošlogodišnjim poplavama, a koji su objavljeni u periodu od septembra 2014. do januara 2015. godine na sajtu Centra za istraživačko novinarstvo.
Novinar Slobodan Georgiev dobitnik je nagrade u kategoriji štampani mediji za tekst Otkrivena tajna ministarskog sefa, koji se bavi detaljima nacrta ugovora između Vlade Srbije i kompanije Etihad, povodom formiranja aviokompanije Er Srbija. Georgiev je naglasio da bi ovakve nagrade trebalо da budu ohrabrenje za druge novinare koji odluče da se bave istraživačkim novinarstvom.
„Svake godine dolaze bolji radovi, a možda je to dobar znak da su drugi ljudi ohrabreni da pronađu vremena, energije i strasti da na istraživački način pristupe određenim temama, kako bi javnosti predočili činjenice koje su inače sakrivene“, zaključio je Georgiev.
Godišnje nagrade za istraživačko novinarstvo dodeljene su povodom Svetskog dana slobode medija, koji se obeležava 3. maja. Nagrade su dodeljene na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Na ovogodišnji konkurs prijavilo se 62 novinara sa više od 150 priloga.
Nema komentara