Dodela novca, koji je prema Lokalnom akcionom planu politike za mlade (LAP) namenjen omladinskim organizacijama, kasnila je pola godine, pa su tako ova udruženja novac iz gradskog budžeta za svoje projekte umesto tokom leta, dobila tek u decembru, što im je ostavilo samo mesec dana za realizaciju projekata.
Foto: morningmartini.com
Slavica Ranisavljev iz Udruženja mladih za društveni aktivizam navodi da zbog kratkog roka za realizaciju projekti bivaju osiromašeni, a mladi svakako oštećeni jer umesto da tokom cele godine budu organizovane edukativne, informativne aktivnosti i radionice, sve to imaju samo tokom jednog meseca. Sa njom se slaže i Anica Stojanović iz Omladinskog centra CK13. Kako kaže, postavlja se pitanje da li je poenta u realizaciji projekta ili postizanju nekakvih trajnijih rezultata.
– Ovakvo vođenje omladinske politike govori da je ona samo pro forme: hajde da imamo nekakav konkurs i dodelimo nekakva sredstva, ali nije važno da li će to na kraju imati efekta, doneti promenu u zajednici, stvoriti nove programe ili uključiti mlade. Svake godine je bilo problema, ali nikada ovako ekstremnih – navodi Anica Stojanović.
U ova dva udruženja, kao i u Novosadskoj biciklističkoj inicijativi navode da je ove godine najveći razlog kašnjenja bila kandidatura Novog Sada za Evropsku prestonicu mladih.
– Došlo je do promene gradske odluke, pa je od 20 miliona predviđenih za realizaciju LAP, 15 miliona uplaćeno EXIT fondaciji za kandidaturu za Evropsku prestonicu mladih. Grad se izjasnio da je kandidatura prioritet u odnosu na realizaciju ciljeva LAP – objašnjava Slavica Ranisavljev i dodaje da je Grad rebalansom budžeta nadomestio taj novac, ali da je on ipak kasno stigao.
Novi Sad ove godine nije dobio tu titulu, a prema rečima Marka Trifkovića iz Novosadske biciklističke inicijative kandidatura je samo neplanirano opteretila budžet, ali i okupirala kapacitete omladinskih organizacija i kapacitete institucija.
– Do sada se nismo susretali sa problemom da jedan pojedinačni projekat brendiranja grada potisne u praksi čitav plan omladinske politike. Kašnjenja je bilo i do sada, ali ove godine to je bilo posledica svesne odluke da se napravi alternativa zvaničnoj omladinskoj politici – kaže Trifković.
U pripremi i realizaciji LAP učestvuje Kancelarija za mlade (KZM), koja je osnovana kao sektor u okviru Gradske uprave za sport i omladinu. Ova ustanova ne funkcioniše od oktobra prošle godine, a njene operativne aktivnosti trenutno obavljaju zaposleni u Gradskoj upravi za sport i omladinu. Odgovor na pitanje zašto Kancelarija ne funkcioniše nismo uspeli da dobijemo od Gradske uprave. Prema rečima Slavice Ranisavljev jedini zaposleni otišao je na doktorske studije u Australiju, a kako trenutno postoji zabrana zapošljavanja u javnom sektoru, nije moguće rešiti ovaj problem.
Zadatak KZM je i uspostavljanje saradnje sa lokalnim organizacijama za mlade, institucijama i ustanovama, odnosno, trebalo bi da predstavlja „servis mladih Novosađana i Novosađanki, koji će im obezbediti aktivno uključivanje u život Grada“. A kako ova ustanova ne funkcioniše na pravi način, predstavnici 26 omladinskih organizacija, nezadovoljni nedostatkom saradnje sa institucijama i stanjem u omladinskom sektoru, direktno su se obratili Gradskom veću i Gradskoj upravi za sport i omladinu, zahtevajući da se funkcionalno pokrene Kancelarija za mlade, kao i da se produže rokovi za sprovođenje projekata i unaprede konkursne procedure LAP. Prema rečima Marka Trifkovića, neki od predloga su prihvaćeni, ali ne svi.
– Prihvaćeni su predlozi za produženje roka za realizaciju aktivnosti, predlog za unaprađenje konkursne procedure, kao i predlog pokretanja Kancelarije za mlade, ali nije prihvaćen predlog za produženje realizacije finansijskih sredstava, što je vrlo bitno – kaže Trifković.
Trifković, koji je pokrenuo ovu inicijativu, takođe navodi da organizacije koje se bave mladima već godinama imaju i druge probleme, kao što su slabi ljudski kapaciteti, nedostatak finansija, specifičnih znanja, manjak prostora u kojima bi mladi mogli kreativno da se ostvare i razvijaju itd.
Lokalni akcioni plan politike za mlade, kao strateški dokument koji podrazumeva da se, na osnovu istraživanja problema i potreba mladih, kontinuirano radi na ostvarenju ciljeva iz različitih oblasti, trebalo bi da reši neke od problema sa kojima se ove organizacije suočavaju. Ipak, umesto razvoja omladinskog sektora, zakasnela realizacija LAP doprinela je ograničavanju aktivnosti omladinskih organizacija, pa samim tim i sve manjem entuzijazmu njihovih članova.
Nema komentara