Slučaj medijskog izveštavanja o smrti dečaka Radenka Nikodinovića, specifičan je po tome što su roditelji kontaktirali medije, napravili bilborde, organizovali protestne šetnje što su pojedini mediji iskoristili za povećanje tiraža, i svakodnevno su obaveštavali javnost o potrebnim i nepotrebnim detaljima ovog slučaja, a u sve to vremenom uključili su se i političari, kritičari i ljudi koji su podržavali roditelje. U ovoj studiji slučaja biće analiziran sadržaj iz četiri štampana i onlajn medija: Blica, Kurira, Večernjih novosti i Informera.
Iz medija saznajemo sledeće: Osmogodišnji dečak Radenko Nikodinović iz Kozjaka kod Loznice preminuo je u Beogradu od posledica trovanja organizma, nastalog posle preloma ruke. Dečak je 2. oktobra zadobio prelom podlaktice posle pada sa tobogana, zbog čega su ga roditelji automobilom prevezli do Loznice na ortopediju Opšte bolnice. Dežurni doktor ga je pregledao, namestio je ruku, ruka je snimljena i stavljen je gips. Narednog dana, bila je zakazana kontrola i previjanje i, po rečima roditelja preminulog dečaka, isti lekar je pogledao ranu, očistio je i tad je odlučio da je ipak trebalo dete ostaviti u bolnici. Međutim, dečakovo stanje se preko noći pogoršalo i imao je visoku temperaturu, pa su ga po savetu lekara, roditelji odvezli na „Institut za majku i dete“ u Beograd. U Beogradu su lekari na samom početku ustanovili da je reč o infekciji, da je situacija ozbiljna i odmah su zakazane operacije. Posle prve operacije,lekari su ustanovili da je infekcija zahvatila pluća i vitalne organe, urađene su potom još dve operacije, ali je infekcija bila suviše kasno tretirana i dečak je preminuo.
Roditelji preminulog dečaka ubrzo posle njegove smrti, označili su dežurnog lekara lozničke bolnice Dobrivoja Bojanića kao krivca i jedinu odgovornu osobu za sve što se dogodilo, a mediji su svesno prihvatili rizik i na samom početku objavili i sliku lekara i njegovo ime i prezime, uprkos tome što nije bila čak ni podneta krivična prijava i nije bio pokrenut postupak protiv lekara. Ugrožena je na samom početku i privatnost deteta čije su se ime i slika takođe našli u novinama. Da li su time mediji uticali na percepciju javnog mnjenja, koje je burno reagovalo i razbijalo stakla na zgradi bolnice? I Ministarstvo zdravlja koje je pre završenog postupka pomenutog lekara izbacilo iz Upravnog odbora bolnice? Ne znamo, ali je novinarski kodeks svakako prekršen. U ČlanuVII Novinarskog kodeksa se kaže:
„Prilikom izveštavanja o nesrećama i krivičnim delima, nije dozvoljeno objavljivanje imena i fotografija žrtava i počinilaca koje ih jasno identifikuju. Novinar mora da ima svest o moći medija, odnosno o mogućim posledicama po žrtvu ili počinioca ukoliko se otkrije njihov identitet. Posebno mora da ima u vidu težinu mogućih posledica u slučaju eventualne greške/pogrešne pretpostavke u izveštavanju. Čak i ukoliko nadležni državni organi objave podatke koji spadaju u domen privatnosti počinioca ili žrtve, mediji tu informaciju ne smeju da prenose. Greška državnih organa ne podrazumeva „dozvolu“ za kršenje etičkih principa profesije.“
Na samom početku sva četiri medija na sličan objektivan način pišu o tragediji i fokus vesti je na dečaku i nesreći koja se dogodila. Problematično je to što se odmah, u prvim vestima, pojavljuje slika dečaka i njegovo ime i prezime.
Vremenom se fokus polako premeštana izjave roditelja, prvenstveno oca nastradalog dečaka, koji okrivljuje doktora i traži da se doktor sankcioniše. Bes i tuga porodice, jecaji majke i detalji iz života porodice polako stvaraju pritisak na javnost i vlast da se uradi nešto povodom ovog slučaja. Izjavu za medije daje i premijer Aleksandar Vučić: „Teške greške se događaju i lično sam tražio od ministra Lončara poseban angažman. Poslednja opomena ministru zdravlja i svim drugima. Znam, dešava se svuda u svetu, ali u Srbiji ne sme više da se desi!“, rekao je premijer. Izjavu je potom dao i ministar zdravlja Zlatibor Lončar koji je naglasio da je Ministarstvo zdravlja uputilo zdravstvenu inspekciju u Opštu bolnicu u Loznici kako bi se utvrdilo da li je bilo propusta lekara tokom lečenja osmogodišnjaka.
Nema komentara