Debata na temu Da li je Bog dobar? održana je u kafiću Atrijum u Studentskom gradu u Novom Sadu u organizaciji Evanđeoskog udruženja studenata (EUS) i Udruženje ateista Srbije iz Novog Sada. Učesnici debate Bojan Dragićević i Majkl Ots izneli su suprotne stavove o postojanju i dobroti Boga.
Predstavnik Evanđeoskog udruženja Marko Stupar istakao je da je cilj debate da se omogući ljudima da čuju dva različita mišljenja i da postavljaju pitanja kako bi i sami izgradili ili odbranili svoj stav:
– Živimo u 21. veku kada bi svako mišljenje trebalo da se čuje i da se na normalan način komunicira, a ne da se povlačimo i gradimo predrasude o drugima. Kao hrišćani i predstavnici hrišćanske organizacije treba da dajemo odgovore na teška pitanja. Smatramo da je važno da ljudi steknu svest o religiji i hrišćanskim vrednostima koje su se izgubile u našem društu. Kada bi se te vrednosti vratile, mnoge stvari u ovoj državi bi bile bolje – rekao je Stupar.
EUS i Udruženje ateista Srbije organizovali su već dve debate, a iza uspešne saradnje krije se zajednički motiv da se dokaže da dva suprotna mišljenja mogu da se iznesu i na miran način. Predsednica Upravnog odbora Udruženja ateista Srbije Tanja Manojlović zadovoljna je dosadašnjom saradnjom:
– Hteli smo da dokažemo da dva suprotna mišljenja mogu na civilizovan način da dođu u određenu komunikaciju. Ideja je da svako iznese svoje mišljenje pa ćemo valjda uspeti da paralelno postavimo te dve priče. Živimo u svetu u kome preovlađuju konflikti i nasilje, a ovo je dokaz da suprotni stavovi ne moraju da izazovu svađu – istakla je Manojlovićeva.
Na debati se govorilo na engleskom jeziku, a za one kojima je trebala pomoć oko razumevanja organizovani su prevodioci. Jedna od posetilaca Biljana Tešović došla je u želji da otkrije kakav je stav mladih o religiji:
– Došla sam na poziv prijatelja jer kao hrišćanka verujem u Boga i zanimaju me debate gde se diskutuje o tome, a i volela bih da čujem šta mladi misle o religiji. To pitanje je potisnuto i verovatno zbog nekog religioznog pristupa cela ta stvar je izgubila svoj značaj. Mi možda ne znamo i ne možemo da dokažemo mnogo toga, ali ja verujem u Boga i mislim da ta vera treba da postane stil života, a ne samo da se posmatra kao religijsko opredeljenje – zaključila je Tešovićeva.
Na kraju debate prisutni su dobili priliku da postavljaju pitanja učesnicima, ali su bili ograničeni na jedno pitanje kako ne bi došlo do rasprave i konflikta.
Razgovor o ovoj temi će se nastaviti i naredna tri dana kada će Majkl Ots pokušati da odgovori na pitanja „Zašto toliko patnje?“, „Da li Bog ograničava moju slobodu?“ i „Ima li nade?“, a zainteresovani će imati prliku da ga slušaju od utorka do četvrta u kafiću Atrijum od 20 časova.
Nema komentara