Blokadno veče sa Ivanom Ivanovićem na novosadskom Ekonomskom fakultetu

autor: Anastasija Marinković 0

Uprkos novosadskom tmurnom vremenu, studenti na blokadama fakulteta tvrde da održavaju vedru atmosferu. I kao da iz dana u dan pronalaze nove razloge i povode da budu još vedriji i optimističniji.

Sinoć, 21. januara, ona je ipak bila i za nijansu komičnija i vedrija. Studenti Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu u gostovanje su pozvali voditelja Ivana Ivanovića i komičara Branislava Raičevića. Jedina potrebna ulaznica za događaj, kao i za sve događaje koje organizuju studenti u blokadi, bila je studentski indeks.

Obezbeđenje u žutim prslucima, odnosno studenti Ekonomskog fakulteta, sa osmesima su dočekivali svoje kolege. Kroz svaki hodnik mogle su se čuti priče studenata o tome kako su nekada kao deca sedeli ispred televizora i pomno sa svojim roditeljima pratili emisiju "Veče sa Ivanom Ivanovićem".

"Izvol'te u salonu", našalio se jedan dečko dok je otvarao vrata amfiteatra. Već pri samom ulasku dobro raspoloženje i smeh bili su sveprisutni.

"Studenti su nas zvali, mi smo došli", ovime je Ivan Ivanović započeo svoje gostovanje.

Cupkajući nogama, studenti su čekali da Ivanović završi svoj uvodni govor kako bi sa njim mogli da se upuste u diskusiju na temu večeri – mediji u Srbiji. Mladi su istakli kako su ceo život okruženi novinama, emisijama i portalima u koje nemaju poverenja. U toku studentskih blokada posebno nisu stekli osećaj da će neko prenositi vesti i događaje u državi objektivno. Ivanović je rekao kako smatra, kao neko ko je kvalifikovan da priča o tome, da su današnji mediji uradili više lošeg nego dobrog za građane.

"Kako vratiti poverenje u novinare?", "Zašto sudimo samo po naslovu članka, a ne po sadržini?", "Ima li šanse da se novine poput Blica unormale?", bila su neka od pitanja na koja su studenti tražili odgovore od nekog sa više iskustva od njih.

Biti u samom centru medijskog posla ili samo posmatrati sa strane, zaključak je bio isti. Građani posmatraju većinu medija kao nesigurne izvore informacija i iskazuju zabrinutost oko šansi za njihovo poboljšanje u budućnosti.

Foto: Anastasija Marinković

Komedija je uspela da se provuče kroz svaku stavku rasprave. Na svaki komentar voditelja, neko iz publike bi dobacio još jedan koji bi pokrenuo veći talas smeha od prethodnog.

Ivanović je ispričao kako u trenutnim generacijama vidi snagu:

"Tamo gde si najmanje očekivao, klinci za koje se misli da samo gledaju telefone, da nemaju pojma šta se dešava i da ih ništa ne zanima. A u stvari ste vi bili u fazonu ‘ajde bre, ne može više ovako."

Neko iz publike je pitao:

"Da li mislite da nas Novak Đoković zapravo podržava?"

Na blokadama studenti dolaze do momenta kada preispituju svoju borbu. Da li je stvarno podrška roditelja, profesora, poljoprivrednika, taksista, pa sada već i javnih ličnosti, iskrena? Ovim pitanjem su se studenti bavili narednih par minuta. Iako to nije bilo vremenski mnogo, činilo se da je za veče njima to bilo najbitnije.

"Toliko ste iskočili, toliko ste funkcionalni i uspešni, i toliko ste prevazišli generacijski jaz, da se ja vama divim. Umesto da mi pravimo društvo za vas, vi pravite društvo za nas", rekao je Raičević.

Ovo je na lica publike opet vratilo osmeh, ali onaj koji se pronalazi u olakšanju i momentima utehe.

"I da treba da vas nosimo na rukama, nosili bismo vas na rukama. Vaši zahtevi su potpuno normalni i pre svega zakoniti", rekao je Ivanović, nakon čega su studenti iskazali zahvalnost na podršci aplauzom.

Ovime se gostovanje u Novom Sadu završilo. Nakon već obiđenih Fakulteta organizacionih nauka i Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu i Novom Sadu, na listi je ostao još Fakultet tehničkih nauka u Čačku.

Ivanović je izjavio za Odjek kako mu je najbitnije da uz humor pruži podršku studentima:

"U tome pronalazim veliku radost i zadovoljstvo. Način na koji sam primljen i način na koji me deca tretiraju je izuzetno bitan. Mislim da sam to rekao u svakom gradu u kojem sam bio. To je za mene strašno emotivno. Možda sam mogao da umrem da nikad ne znam da je nešto što sam radio imalo smisla, a u svemu ovome vidim da je imalo. I to mi prija strašno. I onda nekako još više bih se angažovao po bilo kom pitanju u ovoj situaciji. Tako da mislim da opet nije bitno ništa drugo sem da ste toliko u pravu. Vi ste toliko u pravu da je sramota da uopšte u društvu imamo neku dilemu šta sa vama i zašto vaše zahteve treba ispuniti."

Nema komentara

Napišite komentar