Tokom konferencije, jedan mladić iznenada ustaje i deli svoja iskustva maltretiranja iz škole. Sistem je njemu pružio pomoć ali ne i dečacima koji su ga zlostavljali. Da li je sistem isti za sve i da li taj sistem dovoljno brine o mentalnom zdravlju mladih?
"Zona sigurnosti“ — simboličan naziv konferencije koja se bavi temom mentalnog zdravlja mladih, okupila je stručnjake iz oblasti psihologije, socijalnog rada kao i mlade koji su uspeli da na lokalu učine nešto za svoju zajednicu kada je u pitanju mentalno zdravlje mladih. Konferencija je održana 24. oktobra, a njen pokrovitelj je Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS). U ovoj situaciji, važno je osvrnuti se na trenutne izazove i mogućnosti koje imamo. Primeri dobre prakse postoje, ali na koji način omogućiti da što veći broj mladih dobije adekvatnu pomoć i podršku?
U Srbiji čak 22 odsto mladih izjavljuje da ne postoji prostor za mlade u njhovoj lokalnoj zajednici, dok 18 odsto ne zna da li ga ima ili ne.
Foto: Uroš Terzija
"Osnovna ideja celog ovog procesa je da formiramo prostore za mlade u svim gradovima i opštinama gde će mladi moći da dobiju psihološku podršku, upravo kako bi izbegli probleme stigmatizacije i pre svega nepoverenje mladih, kao i nedovoljno razvijene mreže zdravstvenih ustanova. Ideja je da upravo u prostoru gde se mladi okupljaju oni imaju mogućnost da dobiju podršku i sve sadržaje koji su im neophodni za njihovo osnaživanje.“ Istakao je Aleksandar Jovanović, šef Odseka za saradnju sa udruženjima i kancelarijama za mlade u okviru Ministarstva turizma i omladine.
Iako se tema mentalnog zdravlja sve više ističe, ostaje pitanje koliko su konkretne akcije u skladu sa rečima.
„Pričamo sve više o mentalnom zdravlju, međutim dolazimo do one situacije u kojoj mnogo pričamo o nečemu, a pitanje je koliko usluga imamo za mlade, koliko zapravo imamo besplatnih savetovališta, koliko imamo psihoterapeuta koji su dostupni mladima. To je ono što pravi sistemsku brigu, da li mladi imaju besplatnu psihološku podršku, a ne samo deklarativno obraćanje da su mladi budućnost zemlje.“ Izjavila je Milica Borjanić, Generalna sekretarka KOMS-a.
Statistike o mentalnom zdravlju mladih u Srbiji ukazuju na rastuće probleme koji zahtevaju sistemsku reakciju. Veliki broj mladih u Srbiji smatra da im nije dostupna stručna psihološka pomoć, po statistici 47 odsto mladih.
„Alternativni izveštaj za ovu godinu pokazuje da su stres, anksioznost i depresija najčešći problemi kada je u pitanju mentalno zdravlje mladih. Mislim da u našem društvu i dalje postoji stigma oko mentalnog zdravlja koju je neophodno sistemski rešiti, to je polazna tačka.“ Rekao je Lazar Begović, član Upravnog odbora KOMS-a.
Konferencija „Zona sigurnosti“ osvetlila je urgentne izazove mentalnog zdravlja mladih u Srbiji, ukazujući na sve veću potrebu za konkretnim akcijama i podrškom. Iako je tema sve prisutnija u javnosti, stvarna dostupnost usluga i resursa ostaje na niskom nivou. Svaka mlada osoba zaslužuje sopstvenu zonu sigurnosti — ideal do čijeg dostizanja sledi dugačak put. Samo kroz sistemsku podršku i jasno definisane akcije se može stvoriti okruženje u kom će mentalno zdravlje mladih postati prioritet. Mladi su temelj naše budućnosti, a pitanje je samo da li ćemo ih saslušati, ili se urušiti zajedno sa njima?
Nema komentara