Udruženje novinara Srbije organizovalo je juče, 5. februara, tribinu "Mi, dopisnici“ u prostorijama knjižare Bulevar Books.
Govornici su bili znameniti novinari i novinarke – Sanja Kosović, dopisnica televizije N1, Nataša Kovačev, dopisnica Al-Džazire Balkans, Milan Srdić, dopisnik Radio-televizije Srbije i Aleksandar Savanović, dopisnik agencije Anadolija. Moderator diskusije bio je Predrag Rava, predsednik Društva novinara Vojvodine, ogranka Udruženja novinara Srbije (DNV-UNS).
Tribina je započeta razgovorom o aktuelnom izveštavanju, tempu rada i takozvanom fenomenu burnout, koji je kasnije tokom večeri detaljnije raspravljan. Govorilo se o izazovima sa kojima se dopisnici suočavaju u različitim situacijama i različitim načinima kanalisanja stresa:
"U ovom poslu nemoguće je isključiti se. Neobično je imati slobodan dan, sve vreme razmišljam o dešavanjima, pratim ih i teško mi pada što nisam tamo“, konstatovala je novinarka Sanja Kosović.
U velikoj meri govorilo se i o radu RTS-a tokom godina, i u kontekstu ovog mediju – o evoluciji cenzure i njenoj kulminaciji. Pre nekoliko nedelja, Milan Srdić, jedan od učesnika tribine i dopisnik RTS-a uputio je otvoreno pismo uredništvu našeg najvećeg javnog servisa i glavnom i odgovornom uredniku informativnog programa Nenadu Lj. Stefanoviću. U tom pismu on se žalio na rad RTS-a, poručivši:
"Naš informativni program ne liči više na balansirani javni servis, već sve više na žutu štampu“.
Foto: Tijana Doroški
U toku ove diskusije, raspravljalo se i o značaju javnog servisa kao takvog, kada se u diskusiju uključio i nekadašnji generalni direktor pokrajinskog javnog servisa – Radio-televizije Vojvodine, Siniša Isakov i govorio o svom mandatu, koji je trajao od 2011. do 2013. godine.
Učesnici tribine prethodno su pojasnili koliko su značajne ove godine bile, kako u pogledu novinarstva u celosti, tako i u pogledu promena koje je RTV doživljavao tada.
Kako su publiku u velikoj meri činili takođe iskusni novinari, jedan od njih istakao je štrajk Radio Beograda 1992. godine, nasuprot iznetom argumentu da servis takve frekvencije iz različitih razloga ne bi mogao da stupi u štrajk, za razliku od nezavisnih medija.
U jeku aktuelnih studentskih i građanskih protesta u Srbiji, može se reći da živimo u doba velikih novinarskih zadataka, ali i raznih izazova sa izveštavanjem i filtriranjem količine informacija plasirane na dnevnom nivou. Govornici su se složili da je ovo doba za dopisnike najkompleksnije u poslednjih trideset godina.
Novinarka Al-Džazire Nataša Kovačev najbolje je sumirala slojevitost vremena u kom živimo i pokušala je da dočara u kojoj meri jedna tema može i jeste okupirala pažnju javnosti:
"Mi već tri meseca proživljavamo isti dan. Od prvog novembra, tema pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu ostala je do danas jednako aktuelna“.
Nema komentara