Dvodnevni “Brave New Media Forum” (BNMF) održan prošlog vikenda u Beogradu pružio je priliku mladima iz sfere medija da se upoznaju sa najnovijim trendovima u novinarstvu, izazovima sa kojima se mediji suočavaju i položaju ugroženih grupa u javnosti.
Kroz program foruma predstavljene su nove metode stvaralaštva za novinare, fokusirajući se na primenu savremenih tehnologija.
Medijski eksperti iz raznih delova sveta su predstavili svoj rad i znanja o medijima koji se suočavaju sa pritiskom, dodatnom obrazovanju novinara, budućnosti nezavisnog izveštavanja i borbi za slobodnije medije. Bilo je i reči o ulozi javnih medijskih servisa u savremenoj klimi, bezbednosti novinara kao i važnim prednostima odgovorne upotrebe veštačke inteligencije.
Foto: BNMF
Dezintegrisanost, odnosno nepovezanost, novinara na Balkanu predstavlja jedan od mnogih problema u pravilnom radu medija kod nas, međutim ovaj projekat ima u cilju stvaranje novih veza u medijima kod nas.
“To je mogućnost da se ljudi nađu na neki način, da zajednički rade na nekim temama. Ovo će pomoći da se poboljša stanje u društvu. Kada gledam koliko ima mladih novinara i onih koji žele da budu novinari, to mi zaista daje optimističan pogled na budućnost regiona”, rekao je za Odjek šef DW-a za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku, Marlon Amojal.
Posetioci su mogli da nauče o funkcionisanju medija u regionu kako unutar, tako i van ove tri bivše jugoslovenske zemlje, što može pomoći oko razumevanja među komšijskim državama. Amojal dodaje da je bitno da se različite perspektive vide i da se na ovim događajima razgovora o ljudskim pravima i slobodi medija od velikog značaja. Tako se razgovaralo o javnim servisima u Albaniji i na Kosovu gde se istakla važnost javnih, multikulturalnih televizija i portala na usluzi manjinama.
Govorili su i novinari iz Radio televizije Srbije, Vojvodine i Bosne i Hercegovine, o javnim medijskim servisima u službi edukacije i informisanja brojnih zajednica na ovim prostorima.
Jedan deo foruma je bio posvećen odnosu medija i javnih ličnosti u Srbiji prema ženama koji, po svemu sudeći, nije na zavidnom nivou. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković napomenula je da iako ima napretka u poslednjim decenijama i dalje postoji izopačenost u javnom diskursu koje smo mogli da uočimo kroz neprimerena ponašanja javnih ličnosti prema ženama.
Sa druge strane, deo foruma se pozabavio etičkom primenom veštačke inteligencije u medijima i načinima na koje novinari mogu da uspešno koriste nove metode u izveštavanju. Takođe je diskutovano o negativnom uticaju korišćenja veštačke inteligencije za dezinformisanje na društvenim mrežama pomoću generisanja lažnih snimaka, slika, i krađe identiteta. Iako je i dalje moguće razotkriti sadržaj koji je stvoren pomoću veštačke inteligencije važno je da novinari poznaju metode prepoznavanja lažnih informacija.
Forum je zaključen optimističnim pogledom na budućnost ali sa naglašavanjem da ta budućnost zavisi isključivo od nas i našeg rada.
Nema komentara