Indija je juče gađala šest lokacija u Pakistanu, uključujući i deo Kašmira pod pakistanskom upravom, zaoštravajući već napete tenzije između ove dve zemlje. Ova vojna operacija predstavlja reakciju Indije na teroristički napad koji se dogodio u Kašmiru pre nešto više od dve nedelje, pri čemu je poginulo dvadeset šest osoba.
Juče u jedan sat nakon ponoći Indija je izvršila raketni napad na Pakistan, lansirajući rakete na šest različitih lokacija, kako navodi Pakistan, od koje su četiri u regiji Pendžab, a dve u Kotliju i Muzafarabadu, prestonici pakistanskog dela Kašmira, poznatog kao Azad Kašmir. Ipak, Indija navodi da je izvršila devet napada.
Indija je Operaciju Sindor izvršila zbog neutralisanja terorističkih infrastruktura, prenose mediji. Dvadeset drugog aprila ove godine u mestu Pahalgam u regiji Kašmir dogodio se napad na turiste, pri čemu je dvadeset šest osoba izgubilo život. Zvaničnici iz Nju Delhija navode da je napad na civile izvršila islamistička militantna grupa, Front otpora, podržana od strane Pakistana. Islamabad je ove tvrdnje negirao, zahtevajući transparentnu istragu, dok je Nju Delhi optužio Pakistan za podržavanje terorizma.
Pakistanski ministri odbrane i informisanja Hvađa Asif i Atuala Tarar, tvrde da su od šest raketa oborili njih pet, iako ova informacija nije zvanično potvrđena od strane zvaničnika iz Delhija. Asif je naveo da su ciljani i civilni objekti, te da Indija nije započela napad usled terorizma, prenose mediji. Pakistan je na napad Indije odgovorio granatiranjem indijskog dela Kašmira, pri čemu je, kako se navodi, poginulo četrnaest civila, jedan vojnik, a više od četrdeset osoba je ranjeno, dok sa druge strane navode da je u napadu poginulo više od trideset lica, a oko šezdeset ranjeno.
Napad koji je Indija izvršila na pakistanske teritorije, među kojima i deo Kašmira, nazvan je “Sindor” po nazivu za crveni pigment koji udate žene nose u Hinduizmu. Naziv operacije simboliše i odgovor na masakr koji se dogodio dve nedelje ranije jer su napadači targetirali muškarce hinduističke veroispovesti.
U saopštenju koji je izdala indijska vlada navodi se da ni jedan vojni objekat nije pogođen, kao i to da je napad bio “odmeren i neeskalirajuće prirode”. U napadu je uništeno nekoliko džamija.
Tenzije između dve nuklearne sile rastu. U pokrajini Pendžab proglašeno je vanredno stanje, škole su zatvorene, a bolnice i snage bezbednosti prešle su u režim pripravnosti. Sukobljene strane proterale su diplomate, suspendovale vize, blokirale granice i vazdušni prostor. U indijskom Kašmiru, vlasti su privele više od dve hiljade ljudi, među kojima su mnogi uhapšeni na osnovu zakona protiv terorizma, a sigurnosne mere su drastično pooštrene.
Od dvadeset drugog aprila loši odnosi između zemalja prerasli su u ozbiljne tenzije. Deo netrpeljivost izazvan je suspendovanjem Ugovora o vodi Inda od strane Indije. Ovaj sporazum star je nešto više od šezdeset godina i predstavljao je podelu voda iz šest ključnih reka za potrebe Pakistana i Indije. Sporazum o vodama Inda omogućuje pristup vodi za osamdeset odsto pakistanskih poljoprivrednika, a mnogi strahuju da će usled suspenzije ostati bez prinosa. Stručnjaci procenjuju da će ovakav potez rezultirati u ozbiljnim ekonomskim i poteškoćama vezanim za proizvodnju električne energije u zemlji. Iako je Pakistan navodio da je dolazilo do zloupotrebe resursa postavljanjem brana, optužbe su dolazile i sa druge strane, pri čemu je Indija optužila Pakistan da usled sporazuma Islamabad dobija mnogo više vode od Nju Delhija.
Islamabad je poručio da će pokušaj manipulacije vodama koje pripadaju Pakistanu tretirati kao čin rata, zapretivši ukidanjem Sporazuma iz Simle, prenose mediji. Sporazum iz Simle potpisan je 1972. godine nakon okončanja trećeg rata između ove dve zemlje nakon sticanja nezavisnosti. Cilj ovog sporazuma je sprečavanje budućeg konflikta i rešavanje tenzija bilateralnim putem, kao i poštovanje linije primirja u regiji Kašmir. Sporazum je ukinut dva dana nakon napada u Pahalgamu, kao odgovor na ukidanje Sporazuma o vodama.
Od potpisivanja Sporazuma 1960. godine, prvi put se dešava jednostrana suspenzija ovog ugovora.
Izuzev jednog od četiri rata koji su Indija i Pakistan vodili, a koji je rezultirao nastankom Bangladeša, ostala tri rata direktno su bila vezana za Kašmir. Dve susedne zemlje imaju višedecenijsku istoriju sukoba.
Prema izveštaju Stokholmskog internacionalnog instituta za mirovna istraživanja (SIRPI) za 2024. godinu, Indija poseduje 172, a Pakistan 170 nuklearnih bojevih glava. Kako se u izveštaju navodi, indijska vlada pružila je vrlo malo, dok pakistanska vlada nikada nije javno iznela informacije o svom nuklearnom arsenalu. Pored toga, navodi se da su neki delovi arsenala Indije stavljeni u viši nivo pripravnosti, iako ta zemlja ima no first use (NFU) politiku, što znači da neće koristiti nuklearno oružje prva u sukobima. Pakistan, ipak, nije obavezan ovakvim propisom.
Moskva je pozvala Indiju i Pakistan na uzdržanost nakon razmene vatre između dve nuklearne sile, izražavajući duboku zabrinutost zbog rastuće vojne napetosti. Američki predsednik Donald Tramp rekao je “šteta” poručivši da se nada brzom smirivanju tenzija.
Operacija Sindor samo je jedna u nizu sukoba između ove dve države. Od sticanja nezavisnosti od Velike Britanije 1947. godine, vodi se borba za teritorije Kašmira. Britanska kolonija podeljena je na dva dela, Pakistan sa većinom muslimanskog stanovništva i Indiju, sa hinduističkom većinom. Oblast Kašmira ostala je nerešena nakon te podele, a obe države pretendovale su na prevlast teritorijom. Nakon rata 1999. godine teritorija Kašmira bila je najmilitarizovanija na svetu. U narednih dvadeset godina tenzije na ovom području se nastavljaju i produbljuju, iako je regija uživala određen nivo autonomije garantovan Ustavom Indije, prenosi Njujork Tajms.
Premijer Indije, Narendra Modi, godine 2019. ukinuo je status delimične nezavisnosti Kašmira, terorizam se smanjivao, a turizam je cvetao dajući privid mira. U proteklih nekoliko godina, regija Kašmira je promovisana kao idealno turističko mesto i utočište od uobičajenih letnjih vrelina.
Ipak, ono što je donedavno bilo mirno planinsko odredište, sada je postalo poprište sukoba – dve nuklearne sile ponovo su ukrstile svoje interese i snage na toj teritoriji, ostavljajući budućnost regiona neizvesnom.
Nema komentara