Profesorka Gordana Drakić podnela je 30. aprila ostavku na mesto prorektora za nastavu i studentske aktivnosti na Univerzitetu u Novom Sadu. Neformalna mreža zaposlenih “Slobodan univerzitet” pozdravila je ovu odluku u svom najnovijem saopštenju i pozvala rektora Univerziteta Dejana Madića “da sledi primer profesorke Drakić”.
U saopštenju je navedeno da je Slobodan univerzitet imao uvid u podnetu ostavku i da je razlog odstupanja lične prirode.
“U celini posmatrano, rukovodstvo UNS pokazuje da ne želi da zaštiti akademsku zajednicu od rastuće administrativne, finansijske, pa i fizičke represije od strane vlasti. Čak i suprotno, rektor daje legitimitet neprihvatljivim postupcima vlasti prisustvujući sednici konstituisanja nove Vlade u Skupštini Republike Srbije”, piše u saopštenju.
Kako kažu iz ove akademske mreže, ostavka prorektorke daje nadu da možda i profesori koji ne podržavaju studente u blokadama - ne odobravaju ponašanje pojedinaca “koji guše osnovna lјudska prava na Univerzitetu u Novom Sadu i čine prostor kampusa UNS nebezbednim za građane".
Podsetimo, veća svih članica Univerziteta u Novom Sadu su izglasala ostavku rektora Madića od početka decembra naovamo, što uključuje, pored samih fakulteta, i tri instituta Univerziteta u Novom Sadu. Slobodan univerzitet ponovo poziva rektora na ostavku i dekane i direktore instituta u sastavu UNS da zakažu sednicu Senata na kojoj bi se glasalo o smeni rektora.
Foto: Univerzitet u Novom Sadu
U prethodnih nekoliko meseci, ova mreža je na različite načine urgirala na sazivanje sporne sednice navodeći početkom februara da u tom momentu najmanje 30 njihovih koleginica i kolega čeka odluku o izboru u zvanje - odnosno, preduslovu za produžetak ugovora u radu, dodajući da rektor Madić, odbijanjem da sednicu sazove, "svesno dovodi u opasnost nastavnike i saradnike koji bi zbog njegovog pokušaja da ostane na poziciji mogli da ostanu bez posla i primanja".
U međuvremenu, rektor je ocenio da nema uslova za raspravu o njegovom podnošenju ostavke. Takođe, sredinom februara izdao je saopštenje u kome ocenjuje da protest u organizaciji Slobodnog univerziteta pod nazivom "Potraga za rektorom" ne priliči akademskoj zajednici, te da to podseća na atmosferu linča.
"Čemu potera za rektorom? Možda to niste želeli, ali meni pomenuto liči na atmosferu linča, što ne priliči akademskoj zajednici. Povodom pomenutog sam obavestio odgovarajuće organe", napisao je rektor u saopštenju.
Pored toga, naveo je da je uz službe rektorata redovno radi i razgovara sa partnerskim institucijama u zemlji i svetu, ali i odgovarajućim institucijama Srbije. Rektor je saopštenje zaključio navevši "da će se iznaći najbolja održiva rešenja kako bi sednica Senata bila što pre organizovana i tom prilikom su imali predloge koje će uzeti u obzir".
Nekom drugom prilikom, rektor je viđen na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, svom matičnom fakultetu, ali je umesto razgovora sa studentima o rešavanju krize ipak o tome pre dve nedelje razgovarao sa predsednikom vlade, Đurom Macutom.
„Sagovornici su konstatovali da će od ovog dogovora, osim studenata Univerziteta u Novom Sadu, korist imati i celokupna akademska zajednica u Srbiji“, navedeno je u saopštenju objavljenom krajem aprila na temu dijaloga koji je inicirao rektor.
Prošlo je gotovo tri meseca od Potrage za rektorom i njegovog saopštenja, a ostaje da vidimo kada će doći vreme za održavanje sednice na koju akademska zajednica gotovo šest meseci nije prestala da poziva.
Nema komentara