Drugi dan FSP-a: Može li se dorasti ženidbi?

autor: Tijana Doroški 0

Drugi dan Festivala studentskog pozorišta obeležile su predstave izvedene na znamenitim pozornicama Novosadskog i Pozorišta mladih, retrospektivni osvrt na prošlogodišnje izdanje festivala kroz izložbu fotografija, a zatim i nastup novog muzičkog sastava na novosadskoj alternativnoj sceni.

Nakon izložbe fotografija otvorene u 17 časova u Galeriji Akademije umetnosti, gde su izložena dela pripovedala priče o prošlogodišnjim izvedbama i emocijama u njima sadržanim, ali i bez suvišnog teksta prenele samu atmosferu, na scenu je stupila grupa studenata Sveučilišta u Zagrebu, sa Akademije dramske umjetnosti. Popunjena velika sala Novosadskog pozorišta doživela je spektakl izvođenja dramskog dela iz doba realizma uz svakom liku individualizovan pristup, muzičke i plesne segmente.

Radi se o Ženidbi Nikolaja Vasiljeviča Gogolja. Iako je predstava pripremana za fakultetski ispit prošle godine u ovo vreme, ona je do danas doživela veliki uspeh:

"Za ukupno dva meseca predstava je pripremljena i prvi put izvedena, ovaj je nastup sedmi po redu, te smo imali prostora da neke elemente izmenimo i poboljšamo“, govore Antun Antolović i Bruno Vrščak, danas studenti treće godine zagrebačke Akademije dramske umjetnosti.

Gogoljevi junaci, kojih inače ima više nego samih glumaca, a što je u neku ruku otežalo posao, samostalno i zajedničkim snagama nalaze u braku, odnosno ženidbi, uzvišenu komponentu života – period života kome treba dorasti, kada će se čovek najzad oplemeniti i upotpuniti svakodnevicu. No, postavlja se pitanje – kako ispravno odabrati?

Foto: Tijana Doroški

Priča prati dvoje glavnih junaka, mada ne bi bilo pravedno reći da su ostali likovi sporedni s obzirom na njihov doprinos situaciji, koji iz suprotnih perspektiva doživljavaju stupanje u bračnu zajednicu. Naime, većinom je u fokusu dolazak tri prosca u kuću mlade Agafje Tihonovne i njena uzburkana osećanja i dela po pitanju promatranja njihovih kvaliteta. Važno je spomenuti i ulogu dvoje takozvanih provodadžija, čije intervencije pomažu, odnosno odmažu, potencijalnim kandidatima.

Zagrebački ansambl približio je temu Gogoljevog vremena današnjoj publici na jedinstven način, tako da je svaki lik bio odeven potpuno drugačije, što je njihove unutrašnje razlike još vernije prikazalo; u publici je smeh vladao od početka, pa do samog kraja:

"Novi Sad smo posetili ranije u sklopu izleta, ali je ovo prvi put da ovde nastupamo. Pozornica je odlična, akustika divna, a gledaoci su zaista bili velika podrška. Čak su mi i stavili novac u šešir dok sam svirao gitaru na samom početku“, govori Antun Antolović, koji je u predstavi tumačio dve uloge i svirao i usnu harmoniku.

Foto: Tijana Doroški

Raznobojna i vesela, ali s jasnim osvrtom na dubinu postupaka likova koji proizilaze iz njihovih ličnih strahova i nesigurnosti, predstava je dobila svoj konačan oblik tek nakon obimnog istraživanja i dugotrajne diskusije među studentima:

"Pri odabiru dela koje bismo mogli izvesti bilo je izvesnih neslaganja, naposletku smo odabrali Gogoljevu Ženidbu, i do kraja smo je i istinski zavoleli. Mnogo smo vremena proveli u pripremi, dugo smo iščitavali delo, upoređivali srpsku i hrvatsku varijantu prevoda i prepravljali scenario. Pošto nas je svega šestoro, neki od nas su se prihvatili izvođenja dve uloge. Proces nam nije bio mučan, naprotiv, sve vreme smo uživali, neke su stvari stvorene prirodno“, smatra Bruno Vrščak, kog je publika do kraja predstave videla u potpuno drugačijoj, osavremenjenoj ulozi.

Po završetku Ženidbe, gledaoci su imali priliku da se presele u obližnje Pozorište mladih i tamo pogleda predstavu Aj, Karmela! u izvođenju studenata Univerziteta u Ljubljani. Ovo uzbudljivo delo Hozea Sančeza Sinistera smešteno je u revolucionarno doba Španskog građanskog rata, ali u 21. veku iznova postavlja ista principijelna pitanja o ljudskoj težnji za slobodom i zajedničkoj borbi.

Priča prati dvoje zaljubljenih glumaca, Karmelu i Paulina, koji u nestabilno vreme španske istorije putuju po zemlji i izvode komične komade. Kada se nađu lice u lice sa frankistima čija uverenja ni na kakav način ne dele, predstavu moraju igrati da bi sebi spasli život. Da li se treba pokoriti nemilosrdnim naredbama osvajača, ili ipak revolt skupo platiti?

Poslednjeg dana festivala, 30. novembra, u Multimedijalnom centru Akademije umetnosti biće upriličena promocija knjige Boris Isaković – Priča o glumcu i glumi autora Aleksandra Milosavljevića, a u Novosadskom pozorištu nastupaće studentski ansambl iz Banjske Bistrice. Festival će svojom izvedbom predstave Sedam dana zatvoriti studenti sa Cetinja, na Kamernoj sceni.

Nema komentara

Napišite komentar