Činjenica je da, pojedini mediji, imaju tendenciju da šire neproverene i nepouzdane informacije zarad sopstvene koristi. Praksa diskreditovanja se nastavila i za vreme, trenutnih, studentskih blokada i protesta, te je sasvim logično da studenti stupaju u kontakt sa medijima sa dozom nepoverenja.
Pojedini studenti su odbili da za Odjek daju informacije o stanju na njihovim fakultetima, dok su pojedini dali polovične odgovore. Ipak, zahvaljujući poverenju pojedinih sagovornika, pitanja su dobila svoje odgovore.
Rektorat Univerziteta u Novom Sadu blokiran je 12. decembra 2024. godine i od tada u njemu vreme provode studenti svih fakulteta novosadskog univerziteta, naravno, uz dokaze o studiranju, što može biti indeks ili kartica za menzu.
Foto: Redakcija Odjeka
Tokom blokade rektorat je postao mesto održavanja univerzitetskog plenuma. Univerzitetskom plenumu mogu prisustvovati tri predstavnika sa svakog fakulteta kao i tri predstavnika visokih škola i, od skoro, po tri posmatrača koja stoje uz predstavnike svojih fakulteta i visokih škola. Pored univerzitetskog plenuma u Rektoratu se održavaju i druge aktivnosti, poput predstava koje su namenjene studentima u blokadi.
U Rektoratu u Beogradu postoji dobro organizovano predstavničko telo koje okuplja delegate svih fakulteta i omogućava koordinisano delovanje i brzo donošenje odluka na nivou univerziteta.
Plenum se dodatno održava, u organizaciji studenata, i zasebno na blokiranim fakultetima. Podrazumeva sednicu u kojoj učestvuju, naravno ukoliko imaju želju, svi prisutni i način njegovog održavanja je specifičan za svaki fakultet.
Na početku blokade novosadskog Filozofskog fakulteta, plenumi su bili veoma posećeni, delom zbog toga što je Filozofski fakultet prvi koji je stupio u blokadu na novosadskom univerzitetu, te su i studenti ostalih fakulteta prisustvovali plenumima.
Foto: Redakcija Odjeka
Takođe, olakšavajuća činjenica je ta što su u Novom Sadu skoro svi fakulteti smešteni na jednom mestu, odnosno kampusu, što je omogućavalo brži prenos informacija.
Na Fakultetu političkih nauka u Beogradu plenumi su postali centralno mesto okupljanja studenata. Iako se plenumi održavaju svakodnevno, to ipak ne utiče na posećenost, koja je iznenađujuće velika. Studenti zajednički analiziraju aktuelna pitanja i traže rešenja.
Na Filozofskom fakultetu u Nišu i u Novom Sadu mesto održavanja je amfiteatar u kojem se diskutuje po tačkama dnevnog reda. U Nišu, zbog produktivnosti i jednakosti, pojedinačna izlaganja traju minut, a diskusija o pitanjima petnaest minuta, nakon čega se glasa za eventualni produžetak vremena.
Foto: YouthVibes
Većina profesora na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu pruža podršku studentima, dok pojedini i posećuju blokade. Do sada sa službama nije bilo problema jer su poštovale sve dogovore i prihvatale kompromise koje im je predstavljao tim za službe, koji svake nedelje odlučuje kako će te nedelje službe raditi i koliko dugo.
Međutim, ovakav skladan odnos sa službama nije nešto čime novosadski Fakultet tehničkih nauka može da se pohvali. Iako je na plenumu izglasano da mogu da rade samo studentska i tehnička služba, dok su ostale službe radile samo u jednom periodu, zbog neprimerenog ponašanja zaposlenih i zbog neprijatnosti koje su doživeli studentski redari od strane istih, službe su ubrzo prestale da rade.
Prema zvaničnom saopštenju, studenti u blokadi imaju podršku dekanata i fakulteta, ali je oni u praksi ne primećuju. Kako navode studenti ovog fakulteta, dekan odbija saradnju sa njima i na razne načine otežava studentima da postignu bilo kakav dogovor sa upravom i službama. Bez obzira na nepovoljnu situaciju kada je u pitanju dekanat i pojedinci zaposleni u službama, veliki broj profesora dolazi da pruži podršku studentima i donese im donacije, iako im je zabranjen ulaz u fakultet.
Kada je odnos sa nastavnim i nenastavnim osobljem u pitanju, situacija kod pojedinih nije harmonična ali neki drugi se nalaze u još povoljnijoj situaciji od studenata na novosadskom Filozofskom fakultetu, odnosno Fakultetu tehničkih nauka.
Fakultet političkih nauka i Filozofski fakultet u Nišu mogu da se pohvale većinskom podrškom koju dobijaju od zaposlenih. Fakultet političkih nauka pruža punu podršku studentima u njihovim nastojanjima i obezbeđuje sve potrebne resurse. Nišlije podršku zaposlenih opisuju kao "vetar u leđa" i motivaciju za naredne akcije.
Međutim, kako vreme odmiče, primetna je manja posećenost plenuma, iako se studenti obaveštavaju o tome. Svaki plenum počinje minutom ćutanja, zatim se jasno iznose tačke dnevnog reda, podseća se na studentske zahteve i deo vremena se posveti razgovoru o, ranije spomenutom, univerzitetskom plenumu.
Zanimljiv podatak je da pored tačaka dnevnog reda, postoji i tačka "timovi i razno", koja je predmet razgovora na kraju plenuma. Tada predstavnici svakog tima imaju priliku da obaveste studente o tome šta su uradili i da apeluju da se neke stvari urade ili promene. Takođe, studenti imaju priliku da iznose svoje mišljenje i stavove o raznim temama.
Iz ugla studenata Filozofskog i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i Fakulteta političkih nauka u Beogradu angažovanje studenata u blokade je na visokom nivou. Kod Novosađana je određeni broj studenata uključen u rad timova - na Fakultetu tehničkih nauka postoji približno deset timova, koji su zaduženi za različite aktivnosti koje se tiču života studenata u blokadi i veoma su ažurni u obavljanju svojih dužnosti.
Foto: Redakcija Odjeka
Studenti koji nisu u timovima svakako su prisutni na blokadama i posećuju tribine, projekcije filmova i razne aktivnosti koje se održavaju na fakultetima za vreme blokade.
Filozofski fakultet je mesto održavanja brojnih edukativnih radionica i tribina, namenjenih studentima, koji se informišu o ovim događajima putem instagram naloga posvećenog blokadi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Studenti, u oba druga grada, odnosno u Beogradu i u Nišu, organizatori su brojnih lokalnih akcija čiji je cilj podizanje svesti građana. Radna grupa za slobodne aktivnosti na Fakultetu političkih nauka svakodnevno osmišljava nove sadržaje kako bi održala motivaciju i obezbedila to da se njihovi protesti ne svedu samo na formalne zahteve. Studenti ovog fakulteta su redovno u kontaktu sa kolegama sa drugih fakulteta i zajednički organizuju proteste i druge akcije uz pomoć različith radnih grupa.
Neki fakulteti su ipak nešto unikatniji od drugih. Novosadski FTN tako zavređuje poseban osvrt uzevši u obzir da je to najveći fakultet, ne samo u Srbiji, nego i u svim post-jugoslovenskim državama. Situacija na novosadskom Fakultetu tehničkih nauka je specifična, barem kada je mesto održavanja plenuma u pitanju. Kao fakultet sa izuzetno velikim brojem studenata, a malim kapacitetom amfiteatara, plenumi se odvijaju u više prostorija. Iako se na fakultetu nalaze čak četiri amfiteatra, ako se izuzmu još dva koja se nalaze na četvrtom spratu, ovaj broj ne može primiti 1000 studenata, koliko dolazi na plenum, te se koriste i učionice. Kako bi u učionicama stao što veći broj studenata, radna grupa koordinatora je osmislila raspored stolica tako da u učionicu stane mnogo više ljudi nego što je predviđeno tokom redovne nastave. Na primer, od učionice u koju staje 120 ljudi, formiran je prostor gde može stati oko 250 ljudi.
Foto: Studenti FPN-a u blokadi
Zbog toga što plenum ne može da se organizuje u jednoj prostoriji i studenti su razdvojeni, nemoguće je na pravi način održati diskusiju. Zato se organizuju diskusije na te teme dan pred plenum. Na diskusijama se vodi zapisnik, koji se kasnije objavljuje, da bi studenti koji nisu mogli da prisustvuju plenumu imali uvid u to o čemu se pričalo i koja pitanja su se postavljala. Na osnovu diskusije se formulišu pitanja koja će se sutradan naći na plenumu.
Struktura plenuma je takva da moderatori prvo pričaju o dešavanjima na fakultetu, zatim apeluju na to da se studenti pridruže radnim grupama i da vode računa o svom okruženju, za čime sledi glasanje bez diskusije, a na samom kraju se prikupljaju predlozi za tačke dnevnog reda narednog plenuma.
Tokom samog plenuma, moderatori međusobno komuniciraju preko Telegram grupe, a rezultate direktno unose u Gugl tabelu, što omogućava lakšu i bržu obradu podataka ali i transparentnost.
Posle ovog pregleda stanja na različitim fakultetima i univerzitetima, može se zaključiti da, i pored pojedinih razlika uslovljenih pre svega lokalnim akademskim specifičnostima, sve fakultete i univerzitete i njihove studente povezuje jedna ista želja – da se njihovi zahtevi ispune.
Nema komentara