U medijima se već duže vreme pominje reč plenum, ali šta je to zapravo?
Studentski plenumi su direktno demokratsko-borbene strukture. Kao otvoreni forumi, gde svaki student ima pravo da diskutuje i glasa o pitanjima strategije i taktike studentske socijalne borbe. Odluke plenuma su javne, podložne kritikama i izmenama od strane učesnika plenuma. To plenum čini neuporedivo otpornijim na tajne manevre i malverzacije iza zatvorenih vrata.
Institucija studentskog plenuma je jedino legitimno telo koje izražava volju studenata u protestu, njihove strateške ciljeve i zahteve i koje prirodom svoje strukture omogućava opstanak i razvoj unutrašnje dinamike studentske socijalne borbe.
Plenumi funkcionišu bez formalnih lidera ili hijerarhije, s naglaskom na ravnopravnost učesnika. Odluke se donose kolektivno, često glasanjem svih prisutni. Plenumi deluju nezavisno od političkih partija ili državnih institucija.
Foto: Marko Antić
Kako je plenum nastao?
Plenumi imaju korene u starim oblicima okupljanja, poput grčkih agora ili rimskih foruma, gde su se građani okupljali da diskutuju i odlučuju o zajedničkim pitanjima. Kasnije se pojavljuju radnički plenumi tokom industrijskih štrajkova, posebno u 20. veku, kada su radnici formirali plenume kao forume za kolektivno odlučivanje o zahtevima i strategijama. Nakon toga javljaju se studentski plenumi u vreme studentskih pokreta i protesta, gde su plenumi služili za organizovanje akcija, razmenu mišljenja i donošenje zajedničkih odluka.
Da li se istorija ponavlja?
Nema komentara