Protestom na Trgu slobode građani su danas pružili podršku radnicima "Fijata", "Goše", "Gorenja" i malinarima, koji štrajkovima pokušavaju da poboljšaju svoj položaj.
Na protestu je poslata poruka da se položaj radnika u Srbiji mora popraviti, jer su najmanje plaćeni u regionu, a pri tom rade u katastrofalnim uslovima. Kako je rečeno, sadašnji štrajkovi su nastavak protesta koji su se dešavali tokom aprila i maja, nakon predsedničkih izbora, kada se između ostalog ukazivalo i na nezavidan položaj srpskih radnika. Miran Pogačar iz Studentskog pokreta Novi Sad, koji je organizovao protest, naveo je da su oni tražili da se promeni politika izrabljivanja radnika, te da čovek mora da živi normalno, kako bi mogao normalno i da odlučuje.
– Bez potpune promene ekonomske politike ne možemo da uradimo ništa i zato moramo da insistiramo na promeni. Politika i ekonomija su jedno. Ne smemo dozvoliti da nas kapitalizam i ovakav sistem ugnjetavaju, staćemo uz svakoga ko se digne, ako treba svakog dana. Naša osnovna dužnost i obaveza je da štitimo jedni druge jer nas neće zaštititi ni država ni policija. Samo ako se organizujemo i ujedinimo možemo da uradimo nešto. Znajte da je ovo samo početak. Ljudi će izaći na ulicu, samo je pitanje vremena – rekao je Pogačar.
Radnicima na današnjem protestu podršku je pružio i Savez samostalnih sindikata Grada Novog Sada i opština, ispred kojeg je govorio njegov predsednik, Vladimir Gvozdenović.
– Stalno nam govore kako je državni novčanik sve puniji, ali ne govore da je novčanik radnika sve prazniji. Minimalna zarada pokriva svega 60 procenata minimalne potrošačke korpe. Najniže smo plaćeni u regionu, a najniža nam je i prosečna zarada – naveo je Gvozdenović.
Pogačar je upitao i gde je sada opozicija, koja se uopšte ne oglašava po pitanju radničkih štrajkova. Po njegovim rečima, trenutna opozicija vodi računa samo o svojoj kampanji, zbog čega jedina prava opozicija mogu da budu samo građani koji će izaći na ulice da se bore za svoja prava.
Podsetimo u Srbiji je trenutno na snazi nekoliko štrajkova. Radnici u Fijatu traže povećanje plate, dok poslovodstvo kompanije odbija da pregovora sa njima, jer ne žele da zamrznu štrajk. Protokol o rešavanju spora koju su ponudili predstavnici vlasti, radnici su odbili, ne odustajući od svih zahteva. Kao ne baš najbolji medijator u ovom štrajku pokazala se država, koja štiti tajni ugovor između nje i Fijata, a juče je saopštila da ne može da obezbedi radnicima platu od 45.000.
Radnici Goše protestuju više od 100 dana, zahtevajući zaostale plate. U žižu javnosti su došli tek nakon samoubistva njihovog kolege, kada su isplivali svi problemi ovog preduzeća. Investitor je nakon samoubistva najpre nestao, odnosno nije se oglašavao, da bi potom potpisao sporazum kojim se štrajk prekida. Stavke sporazuma nisu ispunjene, zbog čega su radnici radikalizovali štrajk.
U Gorenju se radnici takođe bore za poboljšanje svog položaja i uslove rada.
Nema komentara