Veliki broj glumaca novosadskih, beogradskih i drugih vojvođanskih pozorišta danas je u Novom Sadu organizovao protestnu šetnju – pozorište na ulici, pod nazivom „Daske su zaćutale“. Skup su podržali i mnogobrojni studenti i građani.
Foto: Tijana Doroški
Ovim okupljanjem obeležen je kraj sedmodnevnog štrajka koji je tokom prošle nedelje trajao u mnogim pozorištima. Prisutni su bili predstavnici Srpskog narodnog pozorišta, Pozorišta mladih, Novosadskog pozorišta, Pozorišta na Terazijama, Ateljea 212, Narodnog pozorišta u Beogradu, Beogradskog dramskog pozorišta, Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Pozorišta „Boško Buha“, Malog pozorišta „Duško Radović“, Narodnog pozorišta Sombor, Pozorišta „Toša Jovanović“ u Zrenjaninu i Narodnog pozorišta Subotica.
Skup je započet u 11.30 časova ispred Železničke stanice, gde je od 11.52 do 12.07 ćutanjem odata počast nastradalima u padu nadstrešnice 1. novembra prošle godine. Kolona je zatim krenula Bulevarom Oslobođenja, kroz Bulevar Cara Lazara do Rektorata, a početak programa upriličen je horskom izvedbom akademske himne Gaudeamus igitur, kao i pesme Vostani Serbie.
Foto: Tijana Doroški
Prisutnima se u ime okupljenih umetnika obratila glumica Mirjana Gardinovački, pozdravila studente i zahvalila im što svojim radom inspirišu sve više građana i grupacija da im se priključe.
„Naše su daske zaćutale da bi se vaše još jače čule“, rekla je ona i pozvala predstavnike studenata da im se pridruže na platou kako bi im glumci simbolično uručili daske svojih pozornica.
Foto: Tijana Doroški
Govor je održala i studentkinja novosadske Akademije umetnosti Dunja Mikić, a za kraj programa je baletski ansambl Srpskog narodnog pozorišta izveo performans posvećen nastradalima na Železničkoj stanici.
Nema komentara