Mali Bač poslednjih jesenjih dana disao je u ritmu zvona crkve posvećene Svetom Iliji Proroku koja su pozdravljala i želela dobrodošlicu svakom prolazniku. Mještani zapadne varoši Vojvodine, udaljene šezdesetak kilometara od Novog Sada, koristili su umjerenu temperaturu kako bi još koji put zabacili mamac sa obale nadomak vodenog kanala Dunav-Tisa-Dunav. Tople boje opalog lišća tradicionalno i u postepenom procesu „pokrivale su“ usku stazu koja vodi do glavne poveznice vojvođanskih naselja, ujedno i dijela sistema za navodnavanje koji razdvaja dio Bača od tvorevine stare puna dva vijeka.
Foto: Anđela Dragović
Na putu do varoši i desetom kilometru vožnje od Bačke Palanke prema Odžacima, pejzaži ravnica osunčanih popodnevnim sjenama prate putanju koja vodi do Bačke tvrđave koja je prije dvije godine dobila nagradu Evropske unije za kulturno nasleđe „Evropa Nostra“. Ostaci pečene gline rasprostranjeni na mjestima unutar tvrđave nekakvom naizgled čudnom otmenošću zrače duhom rane italijanske renesanse. Donžon kula sagrađena od opeke, ujedno i najdominantniji objekat, ispunjen je kamenim detaljima, predmetima i alatima sačuvanim u malim muzejskim postavkama.
Skromno dekorisani ćupovi, sa svega nekoliko reljefnih ispupčenja, nalik linijama koje iscrtavaju razuđenost obala koje posmatramo na današnjim mapama, privlače posebnu pažnju obožavalaca retro stila. Nije potrebno nikakvo istorijsko predznanje kako bi se uočili savršeni potezi vajarskog zanatlije ili čak obične domaćice koja je i u vremenu obilježenom srpsko-ugarskim sukobima i usponima cara Dušana provodila sate ručno praveći elemente tadašnjeg pokućstva.
Prirodne i kulturno-istorijske vrijednosti ovog podneblja, pored čuvene tvrđave krase i Franjevački samostan građen većim dijelom u ranom gotičkom stilu, manastir Bođani, ali i ostaci kupatila turskog doba, iliti čuveni hamam od čijeg prostranstva sa ukupno šest prostorija su vidljivi ostali samo obrušeni zidovi i tek poneka keramička cijev kroz koju se sprovodila hladna i topla voda.
Sa polukružnih balkona kuća na kojima su etnografske postavke i danas sačuvane, jasno se vide duge streljačke staze, pa je i odluka čuvenog tušera i crtača stripova Branka Plavšića da svoju motivaciju crpi baš iz ovog kraja - u potpunosti opravdana! Njegove likovne rekonstrukcije arheoloških nalaza Malog Bača potvrđuju gotovo nesvakidašnje prilaze kulama poslednjih odbrana koje podsjećaju na pravi lavirint, a utvrđenja koja povezuju bedemi visine preko deset metara predstavljaju pravu riznicu srednjovjekovnog umjeća.
Kaldrmisane ulice pokrivene suvim granama, u čijim se pukotinama već pritajila izvjesna količina leda, najavljuju početak zime. Osunčan jesenji dan, kao onaj u dječijem, školskom sastavu, ispunio je očekivanja kako nekolicine posjetilaca tako i mještana, a za ovu bajku potrebna je bila samo udobna obuća i fotoaparat.
Nema komentara