Profesija personalnih asistenata nije prepoznata u Srbiji

autor: Dajana Marković 0

Da biste se bavili profesijom personalnog asistenta, potrebno je da posedujete sledeće sposobnosti: da niste zaposleni i da razumete da bez vas korisnici asistencije ne mogu samostalno da obavljaju svakodnevne obaveze. Prvenstveno je potrebno da budete humani i spremni da se fizički pokrenete, ali da, kao i na svakom drugom poslu, u proseku odvojite osam sati dnevno za rad kod svog poslodavca.

Oni koji se profesijom personalnog asistenta bave dodaju da je ovo posao koji rade jer razumeju potrebe osoba koje bez te asistencije ne mogu da ustanu samostalno iz kreveta, slobodno se kreću i ispunjavaju osnovne zadatke tokom dana. Kao manu profesije navode to što nemaju kolege koje viđaju svaki dan kada idu na svoj posao, te je svaka razmena iskustava i druženje ograničena, a u manjoj meri se to nadoknađuje okupljanjanjima na raznim treninzima i seminarima.

Olivera Radovanović je na svom poslu sa poslodavcem obišla više država, stekla razna iskustva i danas se zajedno sa kolegama i korisnicima bori za bolji položaj asistenata koji trenutno nisu prepoznati u Srbiji. 

– To je posebna vrsta posla, vi ste upućeni jedno na drugo, jedan na jedan, i tu se razvija prijateljski odnos i emocije, i dobri međuljudski odnosi su ključ uspeha u ovom poslu– kazala je Olivera i dodala da ona ovaj posao radi jer smatra da je sasvim normalno da se osobama koje su se rodile sa invaliditetom ili su ga tokom života stekle, pruži ova vrsta pomoći i asistencije.

Za personalne asistente organizovane su obuke, nakon koje se izdaje sertifikat kao potvrda da ste usvojili sve znanje i veštine potrebne za obavljanje ovog posla. Najčešće edukacije drže korisnici usluga ili sertifikovani asistenti, koji vas upućuju u sve aspekte profesije, način pružanja pomoći, uspostavlja se odnos prema korisniku i primenjuju razne druge tehnike koje se koriste pri radu. Sandra Ćuk se personalnom asistencijom bavi tri godine i objašnjava kako izgleda prvi kontakt sa poslodavcem.

– Prođe se sama obuka na početku, jer je neophodno da vas korisnik upozna sa svojim potrebama. Upoznaš se brzo sa ovim vidom posla, od poslodavca učiš kako treba da se ophodiš prema njemu, a nakon toga procenjujete da li ste sposobni za ovaj posao i da li može da se uspostavi saradnja– objašnjava Sandra i ističe da je bitno da korisnika dobro slušate jer on najbolje zna kakva mu pomoć od vas treba.

Osim što je personalnih asistenata malo, problem je i što ova profesija nije prepoznata u šifrarniku zanimanja Republike Srbije, te poslodavci prilikom prijavljivanja zaposlenih biraju opcije poput „kućna negovateljica”. Naš zakon ovu profesiju u teoriji prepoznaje, ali ne i u praksi, te je finansijska podrška sporno pitanje. Prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, iz lokalnih budžeta se izdvajaju određena sredstva za finansiranje personalnih asistenata, ali je često procedura prekomplikovana jer se usluge finansiraju putem projekata za koje konkurišu registrovani centri, odnosno udruženja građana koji sprovode obuku. Centar „Živeti uspravno” bori se da se finansijske obaveze prema zaposlenima ispunjavaju redovno, i zalaže se za stabilizaciju i sigurnu finansijsku pomoć države. Milica Ružičić, predsednica Centra, ali ujedno i korisnica personalne asistencije, poslednjih sedam godina pokušava da od ove priče napravi realnost.

– U čitavoj Srbiji ima svega oko 120 korisnika, to je relativno mali broj, a usluga je takva da menja život ljudima, ja prosto bez nje ne bih mogla da uradim ono što ovde radim već dugi niz godina– kazala je Ružičićeva i dodala da joj je teško da gleda kako se razrušava nešto na čemu su ona i njena organizacija radili poslednjih nekoliko godina, jer je samoodrživost celog projekta pod znakom upitnika.

Trenutno su isplate u zastoju jer se čeka da se sredstva uplate na račun Centra koji će nakon toga isplatiti zaostale plate. Personalni asistenti bez ovih fiksnih sredstava kao i osnovnih zakonskih regulativa nemaju pravo na zdravstveno osiguranje, ni plaćene poreze i doprinose. Pokrenuta je inicijativa da novi saziv skupštine potpiše odluku da se 0,1 odsto budžeta gradske vlasti izdvoji za redovno finansiranje usluga personalne asistencije.

Položaj profesije personalnih asistenata javnosti je nepoznat. Ova profesija nije kao i svaka druga, ovde se ističu humanost i dobra volja obeju strana. U zajedničkoj borbi za bolji standard, ukoliko gradske vlasti ispune obećanje, pobediće korisnici i asistenti. Iz razgovora sa Ministrastvom za rad i socijalna pitanja, na pitanje da li se planiraju trajna rešenja za kompletnu sistematizaciju personalne asistencije, dobili smo odgovor da se u narednom periodu ne planiraju nikakve promene.

Nema komentara

Napišite komentar