Digitalne alatke koje olakšavaju svakodnevni život

autor: Milica Trifković 0

Aplikacije za „pametne‟ mobilne telefone postale su glavni alat za olašavanje svakodnevice stanovnika mnogih gradova. Novosađanima različite vrste aplikacija omogućavaju da lakše obavljaju razne svakodnevne poslove, od naručivanja hrane i taksija, pronalaženja parkinga ili odgovarajućeg autobusa, pa sve do vodiča po gradu i vađenja ličnih dokumenata. 

Kako je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2014. godini 61% domaćinstava pristupalo internetu preko svojih mobilnih uređaja, što je za 14% više nego prethodne godine, jasno je da se broj potencijalnih korisnika aplikacija stalno povećava.

Ovaj trend uočile su mnoge novosadske kompanije, koje svoje usluge sve češće nude u vidu aplikacija. One predstavljaju gotovo vid reklame, a za kompanije su korisne jer veća pristupačnost sa sobom donosi i više klijenata.

– Stranke nam se obraćaju putem mejla, Facebook-a i Skype-a, pa smo došli na ideju da među prvima uradimo aplikaciju i da omogućimo strankama da nas što jednostavnije, jednim dodirom, lakše i brže dobiju i da mi u što kraćem vremenu stignemo do njih – objašnjava Marija Ristić, direktorka MBr Taksija.

Ona dodaje da aplikacija omogućuje različite načine komunikacije sa kiljentima:

– Strankama je znatno olakšano samim tim što ne moraju da traže po imeniku jedan od naših brojeva a i u aplikaciji postoji mogućnost zvanja preko raznih operatera  mobilnih i fiksnih, sms-a i Vibera.

Ova platforma, koja među Novosađanima postaje sve popularniji način informisanja i komunikacije, prilika je i za programere koji se fokusiraju na potrebe stanovništva urbanih sredina.

Aplikacija NS Saobraćaj pokazuje stanje brojača saobraćaja za Novi Sad, u realnom vremenu, na mapi. Ona omogućuje građanima da klikom na ikonu brojača vide detaljne informacije za svaki brojač, a do sada je preuzeta više od hiljadu puta.

– Aplikacija je nastala razmišljanjem na temu praktičnih potreba, na osnovu ličnog iskustva. Ovo je nešto što je potrebno većini ljudi sličnog profila mome, a takvih je u gradu mnogo – priča Petar Lukić iz kompanije Yuspin koja je razvila ovu aplikaciju.

Ipak, za neke Novosađane, pa tako i mlade programere, aplikacije su prvenstveno izvor zabave. „Angry Birds‟, „Monument Valley‟, „Candy Crush“ i slične aplikacije neke su od najpopularnijih aplikacija sa najviše preuzimanja, a odnedavno se i novosadski programeri i entuzijasti za video-igre interesuju za ovu platformu.

– Mobilna platforma mi je postala zanimljiva, pošto je dostupna svima i manje više svi igraju igre sad zahvaljujući njoj. Uvek ti je telefon u džepu i uvek možes da odigraš kratku igru kad imaš pet minuta, dok sediš u busu i slično – objašnjava Miloš Lajić, student master studija i autor 3D igre za android „Data Wars‟, koja treba da izađe do kraja godine.

On zaključuje da ovakve aplikacije imaju mnoge prednosti u odnosu na klasične platforme, poput kompjutera i konzola, zahvaljujući posebnim hardverskim elementima kao što su kompas, senzori pokreta, svetlosti, GPS i slično, te da su upravo ti „dodaci“ ono što ih čini zanimljivim i programerima i korisnicima.

Anketa:

Koliko često i koje aplikacije koristite?

Ognjen Arđelan, učenik srednje škole

– Koristim  Facebook i Instagram stalno. Bukvalno na svakih deset minuta ih proveravam, nekad postavljam fotke, ali većinom pratim bendove i neke ljude. I Whatsapp koristim često, jer nije potrebna brza konekcija, a i besplatno je.

Kristina Floigl, studentkinja

– Najčešće koristim „Parking manijak‟ i „BusNS‟, a ako imam pristup internetu, onda koristim i Facebook messenger uglavnom.  

Jelena Ilić, menadžerka za obuku u ljudskim resursima

– Koristim gomilu aplikacija. Najčešće je u upotrebi „Dual Lingo‟, jer učim nemački, zatim društvene aplikacije kao što su Whatsapp i Viber. Koristim i vremensku prognozu, kao i Google Maps i Google Earth. Prošle godine sam otkrila Passbook, koji služi za kupovinu avionskih karata, preko koje mi na telefon direktno stiže bording karta.

Nema komentara

Napišite komentar